نوشته‌ها

سایه سنگین مالیات

بلاخره بعد از یک مدت طولانی پخش پادکست موضوعی پیش آمد و تصمیم گرفتم کمی هم که شده وبلاگ‌بنویسم . چون دلم برایش حسابی تنگ شده بود .مشغله که زیاد می‌شود آرام آرام فراموشش می‌کنی . اما وبلاگ‌نویسی برای من یک حس خاصی است که هرگز تمام نمی‌شود . قصد داشتم این را در پادکست بگویم و گفتم چه کاریست . آن را پست وبلاگ می‌کنم تا هم وبلاگ‌نوشته باشم که حسابی دلم برایش تنگ شده و هم از طرفی پستی در این وبلاگ منتشر بشود .

مدتی است که درگیر راه‌اندازی یک سرویس خدماتی هستیم بر بستر اینترنت که این خدمات به صورت غیررایگان هستند. از این رو نیازمند درگاه پرداخت بودیم .پس از بالا و پایین کردن تصمیم به استفاده از زرین‌پال گرفتیم . در سایت زرین‌پال از ما درخواست شد که کد مالیاتی خویش را وارد کنیم . سپس برای دریافت کد مالیاتی اقدام کردیم . کد مالیاتی از ما خواست که نماد اعتماد داشته باشیم . سپس برای گرفتن نماد اعتماد اقدام کردیم که نماد اعتماد از ما خواست که در اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی ، مجوز فعالیت بگیریم . و اکنون نزدیک یک ماه هست که درگیر این اداره و آن اداره هستیم تا بتوانیم یک درگاه پرداخت بسیار ساده را راه‌اندازی کنیم . از طرفی تمامی بانک‌ها اگر شما این مجوز‌ها را داشته باشید به سادگی به شما درگاه پرداخت مستقیم می‌دهد و دیگر اصلا نیازی به درگاه‌های پرداخت واسطه ندارید که یک پولی هم به آنها بدهید . چون مستقیما به محض اینکه پرداخت اینترنتی انجام شد مبلغ به حساب شما واریز می‌شود . به همین منظور شما نیازی دیگر به درگاه‌های پرداخت نخواهید داشت . پس تمامی کسب و کارهای جدی کاملا به سمت درگاه پرداخت مستقیم هدایت می‌شوند چون دلیلی برای استفاده از درگاه پرداخت واسطه نمی‌ماند . وقتی که شما نماد اعتماد را گرفته‌اید و صد تا مجوز دیگر را گرفته‌اید و این همه فیلتر را هم گذرانده‌اید ، خب مستقیما به بانک مراجعه نموده و درگاه مستقیم می‌گیرید . پس عملا این قانون مالیات فاتحه تمام درگاه‌های پرداخت را خواند . چون من هاتف دیگر به جای اینکه کلی دردسر بکشم و درنهایت زرین‌پال با آن سیستم تسویه عجیبش بخواهد با من تسویه کند خب می‌روم و مستقیم درگاه می‌گیرم . چرا واسطه؟

از طرفی من هاتف امکانات لازم را برای دریافت مجوز دارم . یعنی از اجاره ملک برای دفتر تا دیگر شرایط دریافت مجوز‌های مختلف ، اما سوال من اینجاست که تمامی کسانی که کسب و کار خانگی دارند بایستی چکار کنند؟ . آنها هم بایستی نماد بگیرند! آنها هم باید آدرس احراز شده داشته باشند . آنها هم باید کد مالیاتی داشته باشند . چه کاریست . از طرفی کارت به کارت کردن و نداشتن درگاه اعتماد مشتری را سلب می‌کند و از هیچ جا هم نمی‌تواند شکایتی کند! به همین منظور است که داستان کاملا پیچیده می‌شود. تصمیمات لاشخوری و غیرکارشناسی و عدم دیدن نتیجه تصمیماتی که می‌گیریم می‌تواند چنین بلبشویی را در بازار ایجاد کنند . اکنون درگاه پرداخت بسیاری  از فروشگاه‌های کوچک خانگی بسته شده است و آنها را مجبور به دریافت کد مالیاتی کرده‌اند . قطعا کسب و کار برای دریافت کد مالیاتی بایستی نماد بگیرد و مجوز ! و شرایط دریافت مجوز را هم ندارد . پس روی می‌آورد به کارت به کارت کردن مبلع و یا به سادگی بیخیال فروشگاهش می‌شود! فروشگاه‌های فروش فایل و کلی  فروشگاه‌های مختلف که خدمات ارایه می‌دهند هم از این تصمیم ابلهانه ضربه خواهند خورد. کلیه افرادی که به صورت آزاد مشغول انتشار هستند و منابع مالی شان را به وسیله اهدا (دونیت) تامین می‌کنند هم بی‌شک ضربه خواهند خورد چون درگاه پرداخت بسیار تر و تمیز کار می‌کرد و مشکلی هم این وسط نبود .

داستان اینجاست که همه از این که قرار است بین ۱۵ تا ۲۵ درصد مالیات پرداخت کنند اصلا راضی نیستند . نه اینترنت خوبی دارند و نه ناوگان حمل و نقل درست و حسابی . هیچ امکانات اجتماعی ندارند. برای چه باید مالیات پرداخت کنند؟ برای برخی نیز اصلا گیر مالیات پرداخت کردن نیست . بلکه گیر اذیت و آزاری است که این همه بروکراسی و کاغذ‌بازی‌ها برای کلیه کسب و کارها مخصوصا کسب و کارهای نوپا دارد . نهایتا همه فروشنده‌ها به دیجی‌کالا پناه می‌برند و دیجی‌کالا هم شرایط خاص خودش را خواهد داشت .مرگ کسب و کارهای خانگی نزدیک می‌شود و خیلی‌ها که از این وضعیت اصلا راضی  نیستند ترجیه می‌دهند که با کارت به کارت مشکلاتشان را حل نمایند . فرم‌های پیچیده، اصطلاحات پیچیده که هرکسی از فهمیدن آنها عاجز است و نبود مستنداتی برای این مساله هم باعث شده که کسب و کارهای کوچک واقعا چاره‌ای دیگر نداشته باشند . هیچ کس انقدر منابع مالی ندارد که به مشاور مالیاتی بدهد. مشاور مالیاتی ۲۰۰ هزار تومان میگیرد و فقط سه سوال ایمیلی را پاسخ می‌دهد!‌ خنده دار دیگر نیست! گریه دار است! چیزی را درست کردند که خودشان هم نمی‌فهمند چیست و فقط اسباب زحمت و اذیت مردم را خواستارند . من نمی‌دانم تصمیم‌گیرنده این تصمیم‌های ابلهانه کیست؟ اما با این حرکت نابودی بسیاری از کسب و کارهای مختلف و همچنین درگاه‌های واسط پرداخت را رقم زده‌اند.

امیدوارم این اتفاق بلاخره سروسامانی بگیرد چون مرگ کسب و کارهای کوچک خانگی .. اصلا چیز قشنگی نیست .

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.