نوشته‌ها

اهدا یا دونیت ؟

هر شخصی در دنیای آنلاین به تولید محتوا و یا هرچیزی می‌پردازد. برخی فونت‌های رایگان می‌سازند. برخی نرم‌افزارهای رایگان و آزاد می‌سازند و به رایگان برای دانلود قرار می‌دهند. برخی یک وبسایت بالا می‌آورند (مثل گنجور) . برخی بازی شان خوب است و بازی‌کردنشان  را پخش زنده می‌کنند . برخی وبلاگ می‌نویسند و ترجمه می‌کنند . برخی اصلا مقاله ترجمه می‌کنند. برخی قالب‌های رایگان وبلاگ می‌سازند و منتشر می‌کنند. برخی اسکریپت می‌نویسند تا ما سایت‌های بهتری داشته باشیم و این اسکریپت‌ها را آزاد و رایگان منتشر می‌کنند .برخی ویدیو‌های آموزشی می‌سازند و از این قبیل ساختن‌ها بسیار زیاد است. هر شخصی در این دنیای آنلاین میسازد و می‌نویسد و یا حتی اجرا می‌کند و این را به رایگان در اختیار من و شما قرار می‌دهد . این تصمیم شخصی هر انسانی است که برای ارتقا جامعه در فضای مجازی و آنلاین حرکتی عام‌المنفعه را انجام دهد . اما باید مای مصرف کننده چیزی را دقت کنیم. اینکه تولید اینها لزوما صد درصد برای تولیدکننده رایگان نبوده است .  سال‌ها تجربه و آموزشی که فرد برای تولید این‌ها هزینه کرده و وقت گذاشته قطعا هزینه داشته و رایگان نبوده. هزینه اینترنت برای آپلود آثار. هزینه برق برای تولید آثار، هزینه خوراک و پوشاک و مسکن و آب برای نوشیدن و شست شو . تمامی این هزینه‌ها صورت گرفته تا مثلا فلان ویدیو به رایگان در اختیار شما قرار گیرد. یا فلان کتاب و یا فلان ترجمه به رایگان در اختیار شما قرار گیرد.

هر شخصی می‌تواند اثر هنری خودش را بفروشد و شما در ازای دریافت آن پولی را به صورت آنلاین پرداخت کنید . اما برخی دوست دارند برای ارتقا جامعه محصولاتشان را رایگان پخش کنند . یعنی درآمدزایی را کاملا به عهده مخاطب می‌گذارند . ایده این است که محصولم را به رایگان پخش می‌کنم . اگر شخصی استفاده کرد تصمیم با خودش باشد که مبلغی را به من پرداخت کند یا خیر. یعنی پرداخت هزینه در ازای استفاده از سرویس یا محصول و یا اثرهنری را کاملا به عهده استفاده کننده می‌گذارد . من مصرف کننده فایل را دانلود و از آن استفاده می‌کنم . می‌بینم خیلی کارم را راه انداخته اما خداحافظ …. این همان فرهنگی است که باید جا بیفتد .

اهدای مالی و یا دونیت امکانیست که عموما تولیدکنندگانی که کارشان را عام‌المنفعه منتشر می‌کنند را در وبسایتشان فراهم می‌کنند. یا پروژه‌های بزرگی که قصد دارند فاند مالی جمع‌آوری کنند تا بتوانند پروژه خودشان را استارت بزنند. برخی از تولیدکنندگان وقتی محصولی را تولید و به رایگان قرار می‌دهند این اتفاق را به عهده مصرف کننده می‌گذارند که اگر دوست داشت از آنها حمایت مالی کند . مای مصرف کننده بایستی از تولیدکنندگان حمایت مالی و معنوی کنیم . این وظیفه ماست . هنگامی که محصولی را دانلود و استفاده کرده‌ایم بایستی در صورتی که امکانش را داریم تولید کننده را حمایت مالی کنیم . این اتفاق هم به نفع تولید کننده و هم به نفع مای مصرف کننده خواهد بود . گرچه اهدای مالی یا همان دونیت اجباری نیست (چون اگر اجباری بود دیگر محصول به رایگان قرار داده نمی‌شد و به سادگی به فروش می‌رفت) اما برای ادامه .. ما بایستی اگر از محصولی استفاده کردیم، فرهنگ اهدا و دونیت را هم داشته باشیم و سازنده را دونیت کنیم. حال مزایای دونیت کردن چیست؟

تولیدکننده به درآمد می‌رسد
هر تولیدکننده هزینه‌هایی دارد که بایستی آنها را پوشش بدهد . عموما تولیدکنندگان کارهای ثابت دارند و سعی می‌کنند درآمدشان را از کارهای ثابت داشته باشند. اما وقتی که محصولی را به رایگان در اینترنت منتشر کرد و منجر به دونیت و درآمد زایی شد چه؟ هر تولیدکننده محتوایی یک وقت محدود در روز دارد که مقداری از آن را مجبور است در اختیار یک کارفرما قرار دهد تا بتواند از هزینه‌های زندگی بربیاید . سپس وقت‌های آزادش را مجبور به ساخت اثر خویش (که می‌تواند نرم افزار و فونت و ویدیو و یا هرچیز دیگری باشد) می‌باشد . هنگامی که مبلغ دونیت‌ها کم است فرد وقت کمتری می‌گذارد . اما هنگامی که متوجه می‌شود مبالغی که اهدا می‌شوند کاملا هزینه‌های زندگی وی را پوشش می‌دهند آن وقت تولید کننده دیگر ۱۰۰ درصد کار نمی‌کند و وقت کمتری را به کارفرماهای مختلف می‌ فروشد و بیشتر وقتش را برای تولید اثر و برنامه‌ای که شما در حال استفاده آن هستید می‌گذارد. به نوعی استخدام غیر متمرکز شما می‌شود، نرم افزار شما را توسعه می‌دهد و یا موسیقی که شما دوست دارید را می‌سازد و یا کتابی که دوست دارید را می‌نویسد . از طرفی دونیت برای تولیدکننده یک دلگرمی بزرگیست که به وی انرژی میدهد که بسازد و در اصل دونیت‌ها میگویند که ما اثر تو را دوست داریم و تو را حمایت می‌کنیم تا ادامه بدهی و بیشتر برای ما بسازی. بسیاری از شرکت‌های نرم‌افزاری به وسیله دونیت سرپا هستند و با دریافت دونیت در حال توسعه سیستم‌عامل هستند.  بسیاری از پخش‌کننده‌های بازی و استریمرها به دونیت‌ها زنده‌ هستند و مشغول تولید محتوا برای مخاطبانشان هستند . پس شما می‌توانید آن محصولی را که استفاده کرده‌اید پولش را بپردازید تا تولیدکننده به ساخت ادامه دهد و یا حداقل پشتیبانی کند و بیشتر وقتش را صرف این کار کند . از طرفی شما از سازنده قدردانی کرده‌اید و گفته‌اید که قدر محصولش را می‌دانید و این وظیفه شماست که وقتی از محصولی استفاده کردید حتما تولیدکننده را حمایت کنید.

شما محصول را خواهید داشت
تولیدکننده هزینه دارد . هزینه اینترنت و آب و برق و خوراک و پوشاک و مسکن . اگر شما دونیت نکنید سازنده بعد از مدتی مجبور است برای تامین این نیازها وقتش را به کارفرما بفروشد و دیگر محصولی که تولید کرده را پشتیبانی نکند. یا جریان پخش زنده‌اش را کمتر کند و به آخر هفته‌ها اختصاص دهد . این یعنی که شما دیگر آن محصول را کامل نخواهید داشت . در صورتی که این دونیت نکردن ادامه داشته باشد به سادگی شخص تولیدکننده دلسرد شده و دیگر محصولی تولید نمی‌کند و یا محصولش را آپدیت نمی‌کند و یا ویدیو جدید نمی‌سازد. عملا مای مصرف کننده دیگر آن محصول را نخواهیم داشت و به سادگی آن را از دست می‌دهیم چون برای تولیدکننده هیچ منطقی ندارد که برای تولید اثر انرژی و وقت بگذارد در حالی که می‌تواند این وقت را بگذارد و نیازهایش را تامین کند . از طرفی هنگامی که شما دونیت می‌کنید در اصل هزینه تولید آثار را پرداخت می‌کنید و این حرکت ادامه دار خواهد بود . شخص تولیدکننده متوجه می‌شود که برایش آورده مالی دارد و برخی از افراد نیازمند آثارش هستند ، پس باز برایتان تولید می‌کند و یا استریم می‌کند . یعنی تولید محصول ادامه دار خواهد بود و هرگز متوقف نخواهد داشت . پس شما با حمایت مالی یک اثر هنری یا یک پخش زنده و یا هرچیز دیگر را نگه می‌دارید و مانع از بین رفتن و خاموش شدنش می‌شوید

شما به افراد با بضاعت مالی کم کمک می‌کنید و این اثر می‌ماند
خیلی از افراد شاید پولی نداشته باشند که پرداخت کنند اما به اثر نیاز دارند . شما با دونیت کردن در یک کار عام‌المنفعه شراکت داشتید . تولیدکننده اثر را تولید می‌کند و شما به لحاظ مالی در تولید آن شریک خواهید شد . برای مثال کودکانی که دوست دارند یک برنامه آزاد را ببینند و مدتی بخندند اما پول ندارند که دونیت کنند . شما با دونیت کردن عملا به ادامه دار شدن برنامه کمک کرده‌اید و از طرفی آن کودکان که هزینه ندارند برنامه خواهند داشت. یا شما به توسعه یک سیستم‌عامل کمک می‌کنید و آن را دونیت می‌کنید و سپس آن سیستم‌عامل به کشورهای جهان سوم رفته و در تبلت‌های مخصوصی نصب می‌شوند و عملا شما بودید که در این پروژه شریک بودید . پس دونیت کردن باعث ماندگاری می‌شود و شما نیز می‌توانید از این امکانی که فراهم شده استفاده کنید .

شما به پیشرفت پروژه کمک می‌کنید
گاهی وقتها تولید یک اثر نیازمند امکانات بیشتر و بهتری است تا کیفیت کار بالا بیاید . وقتی که شما حمایت مالی از پروژه‌ای می‌کنید باعث می‌شوید پول‌های جمع شده نهایتا برای خرید دستگاه‌ها و… هزینه شوند و این باعث ارتقای کیفیت محصول نهایی خواهد شد . پس در اصل شما با دونیت‌هایتان پروژه‌های ضعیف را حمایت می‌کنید و کیفیتشان را بالا می‌برید تا بتوانند تولیدات بهتری را به شما هدیه کنند. دونیت باعث پیشرفت پروژه و بالا رفتن کیفیت پروژه نیز می‌شود

نتیجه‌گیری
اهدای مالی به تولید برنامه‌ و نرم افزار و یا هرچیز دیگر کمک می‌کند و هم تولیدکننده را مجاب و قانع می‌کند که پروژه‌اش را ادامه دهد و دلسرد نشود و هم برای شما یک محصول ادامه دار تولید خواهد شد که استفاده کنید. اهدای مالی مانع از بین رفتن ایده‌ها و تولیدات تولیدکننده‌ها می‌شوند . اهدا مالی باعث می‌شود که تولیدکننده بدون گرفتن اسپانسر که مزاحم تولیدات برای مصرف کننده‌ هستند پروژه اش را آزاد و رها و همیشه رایگان و بدون هدف تجاری تولید و پخش کند . حمایت شماست که باعث ادامه دار شدن هر پروژه ای می‌شود . پس پیشنهاد می‌شود اگر پادکستی را دوست دارید، اگر قالب وبلاگی را استفاده می‌کنید، اگر ویدیو‌های آموزشی را می‌بینید، اگر از نرم‌افزار و یا فونت خاص رایگانی استفاده می‌کنید و…. حتما سازندگان آن را دونیت کنید . با هر مبلغی که می‌توانید . این حرکت باعث می‌شود که تولید کننده به تولید خودش ادامه بدهد و باعث نشود که یک کار عام‌المنفعه با ورشکستگی روبرو شده و دیگر تولید نشود . شما می‌توانید حتی برای بهتر شدن پروژه‌های ضعیف نیز آنها را دونیت کنید تا فرصت رشد به آنها بدهید .  می‌توانید با معرفی پروژه ها به دیده شدنشان کمک کنید و دونیت کننده‌های بیشتری را فرا بخوانید تا به پیشرفت کیفیت پروژه و یا حتی ادامه دار شدنش کمک کنند . به همین سادگی!

نوبت شماست که از هر پروژه‌ای حمایت کنید تا ادامه دار شود . این کار یک فرهنگ زیباست و بایستی رواج پیدا کند . لزوما اگر چیزی رایگان است دلیل نمی‌شود که از تولیدکننده‌اش آنقدر حمایت نکنیم تا پروژه‌اش لغو و خاموش شود ….

2 دیدگاه

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.