روزانه‌ها، نوشته‌ها

به بهانه بسته شدن میهن‌بلاگ!

شاید نزدیک شش هفت سال پیش بود که تصمیم گرفتم در میهن‌بلاگ وبلاگی داشته باشم. اما متاسفانه ناگهان دیدم که روی وبلاگ‌ها پاپ آپ غیرارادی فعال شده و این اتفاق باعث شد که میهن‌بلاگ را به لقایش ببخشم و مجددا به سرویس دیگری برای نوشتن وبلاگ روی بیاورم . گرچه اکنون در سایت شخصی خودم می‌نویسم که اصلا متصل به هیچ سرویس وبلاگ‌نویسی نیست اما دوست داشتم در مورد تصمیم درست میهن‌بلاگی‌ها چیزهایی بنویسم.

در این پست به افول وبلاگ نویسی و اینکه چطور شد که وبلاگ‌ها روز به روز به پایان خودشان نزدیک شدند نوشتم که اگر آن را مطالعه کنید خالی از لطف نیست . اما باز با این حساب ما هنوز به چیزی که اسمش را گذاشته‌ایم مرگ وبلاگ‌نویسی نرسیده ایم . هنوز وبلاگ‌ها زنده‌اند. شاید به اندازه گذشته فعال نباشند و یا به تعدادی که در گذشته بودند نباشند اما هنوز هستند و می‌نویسند. این را با توجه به چالشی که در وبلاگ خصوصی خودم به راه انداختم و با نویسندگانی آشنا شدم نوشته‌ام . بله هنوز وبلاگ نویسان هستند . نمی‌توان گفت که وبلاگ مرد و به طبع آن میهن‌بلاگ هم قرار است بمیرد . اکنون در بلاگفا و بلاگ‌اسکای و حتی بلاگ بیان وبلاگ‌نویسان زیادی را مشاهده می‌کنیم که مشغول نوشتن هستند بدون اینکه این سرویس‌ها به کام مرگ ببرند . اما چه چیزی باعث می‌شود که این سرویس‌ها هنوز سرپا باشند.

بلاگفا بعد از افتضاح سال ۱۳۹۲ تصمیم گرفت که به روز باشد . به روزرسانی های خوبی هم در زمینه وبلاگ‌نویسی انجام داده گرچه هنوز حسابی کار دارد . اما حداقل تغییر و به روزرسانی قالب‌ها و برخی از قسمت‌های سرویسش باعث شد که کاربران به اینکه بلاگفا به حال خودش رها شده فکر نکنند و ببینند که بلاگفا به روزرسانی دارد. سایت بلاگ‌اسکای هم تغییرات خوبی داده است. در گذشته بلاگ‌اسکای به دلیل اینکه امکان قالب‌ها را آزاد گذاشته بود شده بود مرکز اسپمرها و کسانی که کدهای مخرب در فالب‌هایشان قرار می‌دهند. شاید تصمیم بلاگ‌اسکای دیکتاتورانه باشد اما به عنوان یک شخصی که ۱۷ سال وبلاگ‌نویسی کرده‌ام و تجربه قابل توجهی در UI و UX دارم احساس می‌کنم که بلاگ‌اسکای هم تصمیم درستی گرفت و خودش را از مرگ نجات داد . گرچه با تغییر شیوه تبلیغات شاید به خودش ضربه بزند اما حداقل انتخاب بهتری نسبت به بلاگفا داشت که تبلیغات در صفحه اول به چشم می‌آمدند. اما بلاگ بیان مدت زیادی است که به روز نشده و احتمالا دومین سرویسی که محکوم به مرگ خواهد بود بلاگ بیان خواهد بود. بلاگ بیان شاید تبلیغات نداشته باشد اما به روز نمی‌شود و اصلا پشتیبانی‌ای هم ندارد . قیمت امکانات اختیاری آن بسیار بالاست و برخی از دامنه‌هایش را نیز قفل کرده تا سازندگان وبلاگ‌ها را مجبور به خریداری امکاناتی که نامش را اختیاری گذاشته کند! بلاگ بیان نیز محکوم به شکست و فناست.

اما باید از شرکت صباایده متشکر بود . این تصمیم شاید برای وبلاگ‌نویسان این سرویس خوشایند نباشد اما قطعا به وبلاگ‌نویسی فارسی کمک بسزایی خواهد کرد. هرچه بیشتر نوینسدگان وبلاگ در یک جا متمرکز باشند اینقدر به نفع وبلاگ‌نویسی فارسی خواهد بود. تعدد سرویسهای بد باعث ضربه زدن به وبلاگستان فارسی خواهد شد . دقت داشته باشید که عرض کردم وجود سرویس بد نه تعدد سرویس‌ها. شما می‌توانید یک سرویس قدرتمند وبلاگ‌نویسی داشته باشید و به وبلاگستان فارسی کمک کنید تا در سرویس شما بنویسند. اما وقتی سرویس شما نوآوری ندارد و اسپم بازار شده است و وبلاگ‌نویسانی که برای شما مخاطب جذب می‌کنند کمتر و کمتر شده اند شاید بستن سرویس‌تان درست‌ترین تصمیم باشد . این بستن سرویس باعث می‌شود کارمندانی که در صبا ایده در میهن‌بلاگ مشغول به کارند به سرویس‌های دیگر بروند و تمرکز بیشتر روی سرویس‌هایی باشد که سود ده هستند . مثل سرویس آپارات و یا شاید حتی کلوپ. هم به نفع صباایده بود که میهن‌بلاگ را رها کند تا بیشتر به دیگر سرویس‌هایش برسد و هم به نفع وبلاگستان فارسی بود که یک سرویس بد وجود نداشته باشد تا به تمرکز بیشتر وبلاگ‌نویسان در یک سرویس کمک کند . اصولا اسپمرها به بلاگ‌اسکای و بلاگفا نمی‌آیند چون نمی‌توانند کد مخرب اجرا کنند . پس خوب است که وبلاگ‌نویسان خوب و اما کمی هم که در سرویس میهن بلاگ می‌نوشتند اکنون در سرویس‌هایی چون بلاگفا و یا بلاگ‌اسکای متمرکز شوند تا ارتباط میان وبلاگ‌نویسان در یک سرویس بیشتر شود و نویسنده‌ها متمرکز در چند سرویس محدود ولی خوب باشند تا اینکه پخش در کلی سرویس‌های بد وبلاگ‌نویسی باشند (مانند زباله‌دونی لوکس بلاگ و رزبلاگ و این قبیل سرویس‌ها) . پس این یک تصمیم درستی بود و نویسندگان میهن بلاگ تا ۱۵ آذر فرصت دارند که با سرویس خاطره انگیزشان خداحافظی کنند . چون بعد از این تاریخ دیگر هیچ وبلاگی تحت میهن‌بلاگ وجود نخواهد داشت.

سوال من این است که چرا این اتفاق در سکوت کامل خبری اتفاق افتاده و میهن‌بلاگ هرگز در هیچ سایت خبری‌ای این تصمیم خودش را اعلام نکرده تا شاید اگر کسی مدت زیادی است به سرویس خودش لاگین نکرده این کار را انجام و از نوشته‌هایش نسخه پشتیبان تهیه کند . اما خب باید ببینیم تا ۱۵ آذر چه اتفاقی قرار است بیفتد.

با میهن‌بلاگ … خداحافظی می‌کنم و امیدوارم سرویس‌های دیگر به ارایه خدمات بهتر بپردازند تا وبلاگ‌نویسی هرگز نمیرد.

22 دیدگاه

  1. hatef نویسنده

   علیرضا جان فکر کنم کارشون اشتباه بود چون ممکنه خیلی ها قبلا میهن‌بلاگ داشتن و خب اخبارش باعث میشه که بیان و یه سر بزنن و بک آپی بگیرن
   ولی تو سکوت واقعا درب و داغونه.
   تازه متوجه شدم که میهن بلاگ دیگه مال صباایده نیست!!!‌فروختنش اونم باز یواشکی و در سکوت رسانه ای!!!!

   پاسخ
 1. حبیب آذرگشسب

  من اولین سرویسی که باهاش کار کردم، میهن بلاگ بود. سال ۹۵ که تازه یکم به نوشتن علاقه نشون میدادم اونجا مطلب مینوشتم. البته که اون وبلاگ خیلی وقته حذف شده؛ اما برخی از مطالبش رو هنوز هم دارم.
  به نظرم از بین تمام سرویس‌ها، میهن بلاگ و بلاگفا و بلاگ‌اسکای بهتر از بقیه کار میکردن؛
  چون حداقل اگه امکانی گذاشتن برای وبلاگ کامل بوده و در خدماتی که قرار دادن مشکلی وجود نداشته(مثلا بیان ویرایشگرش به شدت مشکل داره و اصلا معلوم نیست چکار میکنه)
  بااین حال بلاگفا الان برام جالب تر شده. اول بر روز رسانی ویرایشگرش، بعد صفحه اصلی و سریع تر شدن سایت نشون میده که مدیرانش دارن با برنامه عمل میکنن و همین باعث میشه ارزش بیشتری داشته باشه این سرویس.
  در هرصورت امیدوارم که با رفتن میهن بلاگ نیمه فعال توی یک سال گذشته، دو سرویس خوب دیگه فعالیتشون رو قدرتمندتر از قبل ادامه بدن و در آینده سرویس‌های با کیفیت تری برای وبلاگ نویسی کارشون رو شروع کنن.
  از این مطلبتون هم خوشم اومد و توی پستی برای وبلاگ اشاره‌ای بهش خواهم کرد.

  پاسخ
  1. hatef نویسنده

   مرسی حبیب عزیز . آره بلاگفا پشتیبانیش هم خوبه و پاسخگوعه . در حالی که هیچ کدوم از سرویس‌های دیگه مخصوصا بیان پاسخگو نیستن!
   بلاگفا خوب جلو اومده . امیدوارم این تصمیم درست صاحب میهن‌بلاگ باعث بشه که وبلاگ نویساش بیان بلاگفا و همین باعث بشه که بلاگفا انرژی بگیره و بهتر کنه سرویسش رو از این که هست چون هنوز خیلی جا داره برای بهتر شدن . ولی خب تصمیم درستی بود و میهن‌بلاگ باید تموم میشد تا بلاگرها متمرکز تر شن توی سرویس‌های محدودتر . اینطوری بهتر شد.
   امیدوارم بلاگ‌اسکای و بلاگفا گوی رقابت رو از بیا بدزن و بیان هم حذف بشه و این شکلی دیگه خیلی خوب میشه .
   مرسی از نظر خوبی که دادی . به نظر من سرویس بد باید بره نباید بمونه .

   پاسخ
   1. باهات موافقم سرویسی که بد باشه و از قضا پرطرفدارم هست واقعا خیلی مسخره‌ست. بیان پر از باگ هاست و دومین سایتی خواهد بود که حذف میشه.
    امیدوارم روزی برسه که بلاگفا و بلاگ اسکای دوباره مثل قبل بشن و نوشتن درست رو تبلیغ کنن . روشی برای کسب در آمد نویسنده هاشون(نه وبلاگایی که کپی میکنن) پیدا کنن و توی سایت اجرا کنند.

    پاسخ
    1. hatef نویسنده

     متاسفانه همینطوره
     پیش‌بینی من اینه که بیان سرویس بعدی خواهد بود که به خاک میفته و سرویسش رو می‌بنده..
     چون بیان تفکرات ارزشی داره و فکر میکنه باید بودجه از کشور بدزده تا یه سرویس وبلاگ‌نویسی بالا بیاره . برای همین کلا از بیان نه خوشم میاد نه دوست دارم فعالیتی توش داشته باشم . چون گداست و بودجه گدایی میکنه و خوشبختانه هم کسی پولی بهش نداده

     پاسخ
 2. طراحی لوگوی رایگان

  سلام
  شاید بیان محدودیت هایی داشته باشد ولی عدم نمایش تبلیغ از ویژگی هایی است که هر سرویسی نداره
  با همین محدودیت هم کار ۹۰ درصد از کاربران راه میافتد
  الان اگر یک سرویس دهنده بیاد اپلیکیشنی با ظاهر تلگرام لانچ کنه برای وبلاگ هاش خیلی جلو میافته

  پاسخ
 3. سسنی پورین

  باعرض سلام،ادب و احترام خدمت نویسنده ی عزیز و گرامی.بله کاملا حق باشماست دوست عزیز.من یک وبلاگ نویس هستم که ۹ سال هست که به کار وبلاگ نویسی مشغول هستم.بنده تاحالا از میهن بلاگ و سیستم های وبلاگ دهی دیگه استفاده نکردم و فقط یک بار با بلاگ اسکای وبلاگ زدم.من درواقع ۹ ساله که توgoogle sites مشغول فعالیت هستم و به صورت وبلاگ از آن استفاده میکنم. به سرویس های وبلاگ دهی اعتماد ندارم.چون مطمئن بودم روزی این اتفاق خواهد افتاد و زحمت هایم به باد خواهد رفت،البته به خاطر دلایل دیگری هم بود.من با بلاگ اسکای مشکلات بسیاری داشتم که از بلاگ اسکای به google sites مراجعه کردم.میتوانم ناراحتی وبلاگ نویسان را درک کنم که چقدر برای مطلب های خود زحمت کشیده اند و بلاخره برایشان سخت است و این درد بزرگ آنان است.شروع دوباره سخت است!این همه مطلب و زحمت به هدر رفت.
  به هرحال میهن بلاگ سیستم پرطرفداری بود.
  اما بلاخره سیستم های وبلاگ دهی دیگر هم هستند که ممکن است بخاطر مشکلاتی دیگر نتوانند ادامه دهند.
  من پیشنهاد میکنم هر مطلبی که مینویسید را جایی ذخیره نمایید که مطمئن باشد مثلا قسمت یادداشت های سیستم رایانه ی خود و اگر آن سیستم وبلاگ دهی طعطیل شد از آن در سیستم وبلاگ دهی دیگر استفاده نمایید.
  باتشکر و به وبلاگ نویسان عزیز افتخار میکنم که با شجاعت به فعالیت خود ادامه میدهند.
  خدانگهدار.

  پاسخ
  1. محمد

   سلام دوست عزیز،از نوشتنتون و طرز فکرتون معلوم هست که آدم با تجربه ای هستید.
   بله خوب سیستم های وبلاگ دهی هم هستن که ممکنه بخاطر دلایلی بسته بشن.
   بی زحمت یه آیدی یا یه آدرس ایمیل بدین راجب این موارد باهاتون مشورت کنم.
   باتشکر از شما بزرگوار.

   پاسخ
 4. شکایت دارم

  آقا!میهن بلاگ در حق ما بدی کرده.خوب اگه نمیتونست میفروخت به یه شرکت دیگه حداقل زحماتمون به باد نمیرفت.اصلا چرا خودش خرید والا.
  اصلا بلاگ بیان هم خیلی پرو هستش همش میخواد پول بچاپه از مردم اه اه اه

  پاسخ
  1. hatef نویسنده

   متاسفانه مشکلات میهن‌بلاگ فراتر از انتظار شده بود . یعنی خریدار جدید فقط آن را خریداری کرده بود و درآمد‌های هنگفت تبلیغات آن را نیز بر جیب زده بود (گرچه برای تبلیغات از صباویژن استفاده نکرد ولی باز درآمد داشت) . اما توسعه نرم‌افزاری برایش مقرون به صرفه نبود . درست مثل کودک یتیمی که دست صبا ایده مانده بود و با وسوسه مشتری جدید (رسانه خورشید) آن را به مشتری جدید فروخت و از شرش خلاص شد. درست مثل کلوب . رسانه خورشید هم به جای توسعه و بهترکردنش مدتی درآمدش را کسب کرد و درنهایت میهن بلاگ که یکی از سرویس‌های بسیار قدیمی بود خاموش شد .
   پیشنهاد من اینه که در بلاگفا عضو بشید و هر ما از نوشته‌هاتون بک‌آپ بگیرین . این شکلی شاید بهتر بتونین وبلاگ بنویسین
   بیان به درد نوشتن نمی‌خوره

   پاسخ
   1. شکایت دارم

    بله من که از بیان استفاده نمیکنم
    بلاگ اسکای و بلاگفا بهترین سیستم های وبلاگ دهی هستن،البته از نظر بنده به جای میهن بلاگ که قطع شد از این دو سیستم استفاده نماییم.

    پاسخ
 5. مرتضی کرباسی

  به نام خدا
  با سلام عرض ادب خدمت کاربران عزیز وبلاگ نویس
  یک سرویس خوب معرفی کنم تازه اومده یعنی هم سن سال سایر سرویس های دیگر نیست ولی امکاناتش کامله

  پاسخ
  1. hatef نویسنده

   سلام دوست عزیز
   حارج از اینکه نظرتون اسپم و تبلیغاتیه و معمولا پاک می‌کنم اما چون یک سایت معرفی کرده بودین تاییدش میکنم ولی ادرس سایت رو حذف کردم به دو دلیل
   ۱. نظر شما اسپم و تبلیغاتی بود و من نظرات تبلیغاتی رو معمولا حذف می‌کنم
   ۲. کیفیت سایتی که معرفی کرده بودید بسیار پایین بود و استاندارد‌های حداقلی را نیز نداشت
   به همین منظور نظر شما اصلاح شد.
   در هر صورت ممنونم از نظری که ارسال کردید

   پاسخ
 6. نسیم

  سلام. الان میهن بلاگ یه فایل رو به عنوان پشتیبانی از وبلاگ گذاشته روی پنل من. یعنی یه فایلیه که نوشته نسخه پشتیبان.
  فایل رو که باز می کنی، یه عالمه کد وسط متنام هست. می دونید چه جوری می شه از این فایل استفاده کرد؟
  مثلاچه جوری می شه به وبلاگ دیگه منتقلش کرد؟

  پاسخ
  1. hatef نویسنده

   سلام
   مفصلا در ایمیل برای شما ارسال کردم . در حال صحبت با یکی از دوستان هستم ببینم راهی هست که چنین چیزی را بسازیم که این فایل را بتواند تبدیل به یک فایل قابل خواندن کند یا خیر

   پاسخ
 7. maryam

  سلام، راست میگین، من بهترین جایی که دیدم داره بروز کار میکنه و فضاش خیلی خوبه *** هستش، بیان هم خوبه اما بدرد موبایل نمیخوره، خودم هم الان تو ***** وب دارم.

  پاسخ

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.