نوشته‌ها

به بهانه روز جهانی غذا

یک مساله ای که شاید همه ما اون رو بدونیم اینه که نباید اسراف کنیم . اسراف توی دین و فرهنگ ما هم قدمت زیادی داره . یعنی از گذشته ها و حتی توی دین و مذهبمون به اینکه اسراف نکنیم اشاره های زیادی شده . اسراف دقیقا به زیاد مصرف کردن چیزی می گویند . ولی چرا به بهانه روز جهانی غذا من به این مساله اشاره کردم؟

همه ما می دونیم که این روز ها انسانها به دو دسته کلی تقسیم میشن. اونهایی که تا آخر یک روز غذای کافی دارند که بخورن و آن دسته که تا انتهای روز غذای کافی ندارند که بخورند . همیشه در دسته اول افرادی هستند که از زیاد از حد امکانات خوراکی که دارند غذاهاشون رو دور میریزند در حالیه که در دسته دوم کسانی آنقدر امکانات خوراکی ندارند که گاها به دلیل سوء تغذیه جان خود را از دست می دهند.

عمده ترین قسمت اسراف ما در دور ریز غذاهایی هست که اون ها رو تهیه می کنیم . این مساله بنا به تنبلی یا بی حوصلگی یا بی توجهی یا عدم توجه به میزان مصرف اتفاق می افته .

غذاهای مصرفی ما قبل از اینکه وارد سوپرمارکت ها بشن توسط مزرعه داران یا تولید کنندگان به میزان زیادی دور ریخته میشن . این غذاهای دور ریز شده یا عموما ظاهر قابل قبولی ندارند یا استاندارد نیستن و یا گاها مشکلات جزعی دارند که باعث می شوند وارد چرخه فروش نرفته و دور ریخته شوند . قسمتی شان هم توسط فروشگاه ها دور ریخته میشوند . فروشگاه ها غذاهایی که فروش نرفته اند و تاریخ مصرفشان هم گذشته است یا در هنگام حمل و بسته بندی خراب شده اند را دور می ریزند . وقتی که مصرف کنندگان بیشتر خرید می کنند صد البته فروشگاه برای فروش بیشتر مجبور است از تولید کننده بیشتر خرید کند و همین بیشتر خرید کردن تولید کننده را مجبور می کند که بیشتر تولید کند. تولید بیشتر به سمت سطل زباله . همین تولیدات بیشتر باعث می شوند که خساراتی بر زمین وارد بشوند چون این تولیدات عموما در زمین های کشاورزی با مواد مصرفی و یا در کارخانه ها انجام می شود که اثرات زیست محیطی منفی دارند. یعنی ما این میزان هزینه می کنیم تا غذاهایمان از تولیدی به سمت سطل زباله حرکت کنند.

علت این امر هم این است که ما بیشتر و بیشتر خرید می کنیم و بیشتر از اندازه نیازمان مصرف می کنیم و دور می ریزیم . صرفا تو کشورهایی که هزینه غذا ارزان هست میزان دور ریز هم می تواند بیشتر شود .

اما باید چه کرد؟

تعدادی راه حل به نظر خودم رسید که چطور می توانیم دور ریز غذا رو کمتر کنیم

  • همیشه سعی کنیم به میزان مصرفمان غذا بخوریم . یعنی به اندازه ای که بدنمان نیاز دارد نه بیشتر
  • فروشگاه های بزرگ عموما در بسته بندی ها میزان غذا رو بیشتر از مقدار قرار می دهند تا بیشتر بفروشند. اگر شما قصد دارید میوه خریداری کنید می توانید از میوه های باز آن مقداری که مورد نیازتان هست بردارید . در این صورت هزینه کمتری به نسبت میوه ها یا مواد غذایی بسته بندی شده پرداخت می کنید
  • به تاریخ مصرف همیشه دقت کنید. و فکر کنید که آیا می توانید تا تاریخ نوشته شده مقرر روی پاکت ان را استفاده کنید؟ اگر پاسخ آری است آن را خریداری کنید . همه مواد غذایی گاها در همان تاریخ نوشته شده خراب نمی شوند . اما برخی از مواد غذایی مانند کنسرو ها اگر از تاریخ مصرفشان گذشته باشد مجبورین آنها را دور بریزین.
  • حواستان به شرایط نگهداری غذاها باشد. برخی از مواد باید در یخچال نگهداری شوند تا ماندگاری بالاتری داشته باشند و برخی خیر . اگر شرایط نگهداری آنها را بدانید می توانید از خراب شدن زودتر آنها جلوگیری کرده و بتوانید آنها را مصرف کنید
  • همیشه برای خودتان لیست بنویسید و میزان غذای خود را بدانید تا بر طبق لیست های روزانه و هفتگی و ماهانه خرید کنید. غذاهایی مثل برنج که ماندگاری بیشتری دارند را می توانید ماهانه خرید کنید و سبزیجات را می توانید روزانه خرید کنید . اگر این مقدار ها را بدانید هم غذای کمتری دور ریخته اید و هم می توانید در سر ماه مبلغ قابل توجهی را ذخیره کنید که می توانید آن مبلغ را برای کسانی که خوراک منظم و درستی ندارند یا توانایی تهیه خوراکی ندارند هزینه کنید
  • هرگز خجالت نکشید. اگر میوه فروش از اینکه شما تنها دو عدد سیب برداشته اید شما را مسخره می کند یا ایراد می گیرد از او خرید نکنید. این فرهنگ باید جا بیفتد که وقتی من میوه ای را نمی توانم بخورم چرا در یخچال بگذارم تا کپک بزند. بهتر است کم بخرم و هر روز بخرم .
  • اگر میهمان داشتید و مقداری غذا اضافه ماند استارتاپ های زیادی هستند که این غذای شما رو بسته بندی و کاملا بهداشتی به افرادی می رسانند که غذای کافی ندارند . از این روش هم می توانید استفاده کنید یا می توانید خودتان این افراد را پیدا کنید و با پیک اضافه غذا را برایشان بفرستید. نیازی نیست حتما نیازمند باشند. می توانید غذای اضافه را برای حتی دوستانتان بفرستید و آنها را یک وعده غذایی میهمان دستپخت خود کنید 🙂

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.