نوشته‌ها

چرا سکوت می‌کنیم؟

ابتدا این توییت را از این حساب در اینجا قرار می‌دهم .

توی سمنان یک مدتی خوابگاه خصوصی بودم شرایط افتضاحی داشت سقف توالتش چکه میکرد نظافت نمیشد،کثافت برش داشته بود برعکس قرارداد اینترنت نمیدادن . اینا زیاد مهم نبود در برابر اینکه امنیت درستی نداشت.نگهبان نداشت وبارها بچه ها رو توی کوچه آزار جنسی داده بودند. صاحب پانسیون پسر جوونی بود و دوست دخترش رو گذاشته بود سرپرست خوابگاه صبح ها میومد تو و دو تایی میرفتند اتاق گوشه حیاط . درواقع اینجوری بود۶صبح تا۹شب هرکی دلش میخواست میتونست کله شو بندازه پایین و بیاد تو دو سه تایی شدیم بچه ها روجمع کردیم وگفتیم بریم پیش اون خانم خیاطه که شوهرش توکوچه برا دخترها مزاحمت و آزار جنسی ایجاد می کنه. گفتند آبروش پیش زن و بچه ش میره و ممکنه طلاق بگیرند! گفتیم نامه بنویسیم و امضا کنیم و ببریم اماکن که شرایط خوابگاه اینطوره واینجا اصلا امنیت نداره یک ترم پلمپش کنند واسه ترم بعدی مسئول خوابگاه شرایط خوابگاه رو درست میکنه یکی گفت ما راضی نیستیم یه خانواده از نون خوردن بیفته پسره بچه یتیمه خرج خانواده و دوست دخترشو میده . اینو گفت و بقیه هم گفتند راست میگه ما اعتراض نمیکنیم . وضعیت این خوابگاه همینجور موند. این قصه رو داشته باشید تا اینجا ترم بعد من ازونجا درومدم و خونه گرفتم. خوابگاه دیگه ای تو شهر بود که شرایطش عین همین خوابگاه بود مشکل نظافت و اینا داشت ومشکل امنیت ونگهبان، چه اتفاقی براش افتاد؟ هیچی یه روز یه سرباز از دیوار خوابگاه رفت بالا رفت سراغ یکی ازاتاقهاکه یه بسته روازونجابدزده(دزدنبود.میدونست دنبال چیه)یه دختره ازخواب بیدارمیشه ومیبیندش وسربازهم سردخترروگوش تاگوش میبره . چندوقت بعدهمون دختری رو که گفت مسئول خوابگاه رو از نون خوردن نندازیم، دیدم بحث شدوخیلی رک بهش گفتم مسئول مرگ اون دختر اول اون سربازه و دوم یکی مثل توعه که به اسم مفاهیم احمقانه ای مثل آبرو و نون خوردن اجازه ندادی کسی اعتراض کنه خیلی ناراحت شد و بهش برخورد ولی واقعیته . شمایی که سوار اسنپ و اتوبوس و تاکسی میشی و میبینی راننده بد رانندگی میکنه ولی اطلاع نمیدی توتصادفای بعدی راننده و احیانا مرگ آدما مقصری. اگه میدونی همسایه زن/شوهر/بچه شو داره کتک میزنه و میکشه و به پلیس خبر ندی یا خودت دخالت نکنی تو مرگ اون آدم مقصری . توگرون فروشی وکم فروشی مغازه ها مقصریم اینکه راننده تاکسی سرخود پول اضافی میگیره تقصیرماست اینکه استادمزخرف میگه وسواستفاده میکنه تقصیرماست. آب از سرمون که میگذره میگیم ولش کن دیگه گذشته. اعتراض نمیکنیم گزارش نمیدیم جنس گرون رو میخریم تحریمش نمیکنیم سکوت میکنیم.نفرات قبل ازماسکوت کردند واجازه دادندماخدمات بددریافت کنیم وحالاماسکوت میکنیم و اجازه میدیم بلایی که سرما اومده سر نفرات بعدبیاد .دایی من کارشناس استاندارده وهرباراعتراض میکنیم چرامثلااین خیارشور وزنش ازوزن روی بطری کمتره میگه قانونا تاوقتی که ازمشتریهایک نفر شکایت نکنه اجازه نداریم دخالت کنیم یادآوری میکنم اون شهروندیو که ازمتروبه اسم گرونفروشی(اگه اشتباه نکنم) به خاطر فروش بلیط دوسفره شکایت کرد وجواب گرفت یا همین ماجرای چسب هل. کارشناسهابعضی تخلف هاروتاییدکردند ولی چون هیچکودوم ازکارمندهاوکارگرهای کارخونه شکایتی ندارند قانونی کاری نمیتونندکنند .

 

عطف به نقل قولی که از توییت در وبلاگ شخصی خودم ثبت کردم ( به دلیل دسترسی محدود توییتر مجبور به کپی شدم ) ،زمان‌های زیادی شده است که ما حوصله اعتراض برای حق‌مان را هم نداریم . انگار حالش را نداریم که در این کشور جهان سوم ( باید قبول کنیم که یک کشور جهان سوم هستیم ) باید برویم و حقمان را، چیزی که حق مسلم‌مان هست بگیریم .

تمامی کسب‌وکار ها موظف هستند که به شما فاکتور فروش بدهند. وظیفه‌شان است به شما فاکتور فروش بدهند . هر زمان که شما درخواست کردید و این کار را نکردند می‌توانید از آنها شکایت کنید. شما باید یک برگه داشته باشید که نشان بدهد چیزی از فروشگاه خرید کرده‌اید. چه از سوپر مارکت و چه از لباس فروشی و چه لوازم التحریر هیچ شخصی معاف از صدور فاکتور نیست. اما متاسفانه گویی همه از اینکه به فروشنده بگویند که فاکتور محصولی که خریداری کرده‌اند را به آنها تسلیم کند واهمه دارند . بسیاری از کسب و کارها فاکتور نمی‌دهند و ما به سادگی و با سکوت از فروشگاه‌شان بیرون می‌آییم. توجه داشته باشید که رسید بانکی که از آن کارت کشیده‌اید فاکتور نیست! چون نمی‌توانید رویش ادعا کنید که چه محصولی را به آن قیمت خریداری کرده‌اید. فاکتور فروش یعنی محصولی که شما خریده‌اید، شماره‌اش، تعدادش ، قیمت یک عدد و مجموع قیمت تعداد، و در نهایت قیمت تمامی اجناس خریداری شده و یا خدمات دریافت شده . حتی در پیشرفته‌ترین کشورهای جهان که حتی مساله صرفه‌جویی کاغذ هم هست فاکتور فروش به شما تحویل می‌دهند!

ما به سادگی کارت را می‌کشیم و سکوت می‌کنیم و اجازه می‌دهیم نفر بعدی به مشکل اساسی بخورد.  خیلی ساده در مورد قانون‌شکنی ها سکوت می‌کنیم و اجازه می‌دهیم شخص دیگری دردسرش را بکشد . حتی گاها هم خودمان به مشکل می‌خوریم.  روزی من و برادرم تاکسی اسنپ گرفته بودیم و نشسته بودیم. راننده گفت که مسافر آقا خیلی خوب است. می‌توانی با او حرف بزنی بگویی بشنوی ولی خانم‌ها انگار لالن . اصلا حرف نمی‌زنند . موسیقی خاموش هم می‌خواهند. ما چیزی نگفتیم . پیاده که شدیم برادرم به عصبانیت گفت : مردک پست . پرسیدم چرا؟ پاسخ داد که : انتظار داره زن مردم تو ماشین بشینه و حرف بزنه تا آقا با زن مردم با ناموس مردم لاس بزنه . گفتم خب چرا گزارش نمی‌دی؟ پاسخ داد که : چه گزارشی بدم؟ بگویم راننده از اینکه مسافر خانمش باهاش حرف نزده شاکی بود؟

شرکت‌های اینترنتی که به سادگی با توجه به هزینه‌ای که از ما دریافت کرده‌اند اینترنت به ما نمی‌دهند و ما به سادگی ازش عبور می‌کنیم . انگار که بدهکار این شرکت‌ها هستیم . اگر شما فاکتور درخواست کردید و فروشنده به شما نگاه عاقل اندر سفیه کرد بیجا کرد. شما حق دارید که فاکتور را بگیرید و در صورت گرانفروشی نه تنها پولتان را پس بگیرید بلکه با جریمه‌های سنگین صاحب کسب و کار را ادب کنید . شما حق دارید فاکتور سرویستان را بگیرید .ای کاش یاد بگیریم اگر کسی ما را اذیت می‌کند و یا در ارایه خدمات اذیت می‌کند و کم‌کاری می‌کند به او رحم نکنیم. اگر کسی حق ما را پایمال کرد با خود نگوییم گناه دارد شاید اگر سکوت نکنم از نان خوردن بیفتند. خب بگذاریم بیفتد . شخصی که حقوق مابقی  افراد را ضایع می‌کند باید از نان خوردن بیفتد تا یاد بگیرد درست رفتار کند . هرجا بی نظمی و تضییع حقوق دیدیم باید اطلاع بدهیم .هیچ دلیلی ندارد که کسی حقوق بقیه را ضایع کند و ما محبت خاله خرسه کنیم و بگذاریم به این کار زننده‌اش ادامه بدهد. یا سرایدار مدرسه یکی از دوستان خانم بنده در مدرسه به دختران تعرض می‌کرده و هیچ کس اعتراضی نمی‌کرده با این بهانه که از نان خوردن می‌افتد و پیرمرد است . خب به جهنم که پیرمرد است. باید اخراج شود و باید بی‌خانمان بشود تا یاد بگیرد که حواسش به خودش جمع باشد . هر کسی که اشتباهی می‌کند باید تاوان اشتباهش را پس بدهد . این قانون دنیاست . ما نمی‌توانیم جلوی تاوان دیدن افراد را با ضایع شدن حقمان بگیریم. وقتی شما در مدرسه تحصیل می‌کنید که برایش شهریه پرداخت می‌کنید، مدرسه شما موظف است به شما آموزش دهد! دبیر خوب استخدام کند. اگر دبیرتان بد است باید اعتراض کنید و یا از آن مدرسه تسویه کنید و بروید.

اکثرا کسانی که حق شما را ضایع می‌کنند و شما با امید اینکه به او لطف کرده‌اید تا از نان خوردن نیفتد به شما می‌خندد. با خویش می‌گوید چقدر احمق بود که توانستم حقش را بگیرم و صدایش هم در نیاید . اگر راننده اسنپ شما ایرادی داشت آنقدر پیگیری کنید تا اخراج شود! اگر راننده اسنپ شما بد رانندگی کرد آنقدر پیگیری کنید تا اخراج شود! چون اگر این کار را نکنید ممکن است بلایی سر مسافر بعدی بیاید. اگر راننده‌ای تعرضی کرد آنقدر پیگیر شوید تا اخراج شود .اگر کسی با این رفتار از نان خوردن می‌افتد بگذاریم بیفتد . برای چیزی که حق مسلمتان هست باید بجنگید تا جامعه تمیزتر و بهتری داشته باشیم . این مسولیت شخصی شماست نسبت به جامعه. یک مساله شخصی نیست . یک مسولیت اجتماعی است . شما در اصل با این حرکت اجازه نمی‌دهید حق مابقی اعضای جامعه پایمال شود. هر کجا که احساس کردیم حقی داریم ، بایستی آن را با فریاد پس بگیریم .

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.