نوشته‌ها

ماینکرفت ، چرا؟ چگونه؟

تق تق تق … این صداییست که همیشه در هنگام بازی با ماینکرفت خواهید شنید . چون بازی برپایه کلنگ ( KOLANG based ) است . اما داستان این بازی چیست که این میزان عشاق را در کنار خودش جمع کرده است؟ چطور ممکن است که یک بازی پیکسلی و مربع مربعی و بدون هیچ گرافیک خاصی این مقدار هوادار جمع کند بطوریکه حتی افراد بزرگسال هم در این میزان علاقه نشان دهند و ساعت‌ها بازی کنند و اصلا گذر زمان را در این بازی متوجه نشوند! عجیب است نه ؟ این بازی به خودی خود یک بازی مخصوصی نیست ! یعنی شما انتظار یک بتل رویال ( که یه ملتی می‌ریزند همدیگر را می‌گسترانند تا در نهایت به یکی از آنها بگویند اول!! ) . با یک بازی استراتژیک هم طرف نیستید ( از این بازی‌های جدید که کلی دشمن میریزن و شما باید اسلحه بکارین ) . پس طلسم این بازی چیست ؟ در این پست و همچنین در سری نوشته‌های دیگرم قصد دارم به معرفی بازی‌هایی بپردازم که شاید شما را مشتاق به بازی کند .

داستان نرمال بازی این است که شما ناگهان در یک بایوم ( یک منطقه بازی که می‌تواند جنگل و بیابان و یا برف و یا هرچیزی باشد ) ظاهر می‌شوید و بازی شروع می‌شود . شما باید با فارم کردن (جمع‌کردن و یا پیدا کردن چیزهای مختلف از محیط اطراف و یا کل دنیا) و همچنین با کمک یک سری ابزار مشغول زنده ماندن شوید و پس از اینکه انقدر زنده مانده‌اید که اسلحه‌های سطح بالا را به دست آورده‌اید و حسابی آماده شده‌اید به جنگ یک اژدهایی در پایان (End Dragon) بروید و پس از کشتن آن ، بازی عملا تمام و تیتراژ آن نمایش داده می‌شود . اما این که یک داستان کاملا کسل کننده است . چون شواهدی نشان می‌دهد که شما می‌توانید نهایتا در ده روز این بازی را به پایان برسانید 🙂 اما داستان چیست که ساعت‌ها پلیرها بر روی این بازی وقت می‌گذرانند به طوریکه اصلا متوجه گذر زمان نمی‌شوند . در ادامه مطلب همراه بنده باشید 🙂

همانطور که نوشته بودم این بازی صفر تا صد همین است . اما چرا این بازی انقدر هوادار دارد و این میزان زمان بازی درونش گذاشته می‌شود . آن هم یک بازی بدون هیچ گرافیکی . یکی از عواملی که باعث می‌شود که افراد زیادی به این بازی روی بیاورند این است که به صورت کرکی قابل بازی است . اکثرا در ایران ، افرادی که محدودیت بازی با هر بازی را یا به دلایل مالی و یا به دلیل سخت‌گیری پدر و مادر اکثرا کودکان این بازی را بازی می‌کنند . در صورتی که در خارج از کشور کاملا قضیه برعکس است . دلیل مهمی که خیلی از افراد دوست دارند این بازی را بازی کنند سیستم پیکسلی این بازی است . این بازی با حداقل سیستم‌ها به سادگی بالا می‌آید . در زیر حداقل سیستمی که می‌توانید با آن ماینکرفت ران کنید را می‌بینید :

  • پردازنده: Intel Core i3-3210 3.2 GHz / AMD A8-7600 APU 3.1 GHz or equivalent
  • حافظه رم: just 2 GB
  • حداقل سیستم‌عامل: Windows 7 and up
  • کارت گرافیک: Integrated: Intel HD Graphics 4000 (Ivy Bridge) or AMD Radeon R5 series (Kaveri line) with OpenGL 4.41Discrete: Nvidia GeForce 400 Series or AMD Radeon HD 7000 series with OpenGL 4.4
  • PIXEL SHADER: ۵.۰
  • VERTEX SHADER: ۵.۰
  • حداقل فضای مورد نیاز: حداقل یک گیگابایت برای ذخیره فایل

می بینید که برای باز کردن این بازی تنها به یک سی پی یو Corei3 آن هم نسل سوم نیاز است. تنها کافیست گرافیک بازی را در حالت حداقلی نگه دارید! پس این بازی نیاز به سخت‌افزارهای قوی ندارد. از طرفی سیستم پیشنهاد شده برای این بازی هم این است :

پردازنده : Intel Core i5-4690 3.5GHz / AMD A10-7800 APU 3.5 GHz
حافظه رم : ۴ گیگابایت
سیستم عامل : ویندوز ۱۰
کارت گرافیک : GeForce 700 Series or AMD Radeon Rx 200 Series (excluding integrated chipsets) with OpenGL 4.5

داستان این است که اگر شما از سی پی یو و یا سخت‌افزار قوی استفاده کنید باز این بازی به سادگی باز خواهد شد و خیلی به سیستم شما فشار نخواهد آورد . پس این بازی در پله اول که فشار نیاوردن به سخت افزار شماست برنده است . گرچه اگر ماد‌های گرافیکی روی آن نصب کنید و یا سعی کنید در مپ سریع حرکت کنید ( با حالت‌های خاص بازی ) قطعا فشار زیادی روی سیستم شما خواهد آمد. و یا اگر تصمیم داشته باشید یک میلیون عدد TNT را منفجر کنید آنگاه می‌توانید از کامپیوتر خود به جای شومینه و یا منقل جهت پخت کباب استفاده کنید . اما داستان اینجا تمام نمی‌شود . دلیل دیگری که این بازی نظر این میزان طرفدار را به خود جلب کرده است و قطعا نظر شما را هم با خواندن این پست جلب خواهد کرد داستان دنیای باز آن است . ماینکرفت کاملا دنیای باز است و محدودیتی ندارد . فرض کنید دنیایی را به شما می‌دهند که می‌توانید بینهایت بلاک به شمال و جنوب و شرق و غرب بروید و این نقشه هرگز تمام نخواهد شد. حالا آرام آرام جالب شد . (هرچه شما نقشه را بیشتر بپیمایید بازی مپ را خواهد ساخت و فایل بازی شما بزرگتر خواهد شد) . و شما می‌توانید بینهایت بلاک را راه بروید . یک بازی دنیای باز (Open world) و … هرکاری که می‌شود در آن کرد . حالا برایتان جالب تر شد . از طرفی از این امکان استفاده می‌شود و حالت‌های مختلف بازی در ماینکرفت انجام می‌شود که در این پست به بررسی انواع مختلف گیم‌های ماینکرفت خواهیم پرداخت :

بازی انفرادی

در زیر به معرفی حالت‌هایی از بازی پرداختم که به صورت انفرادی و بدون دوستان خود می‌توانید بازی کنید :

حالت Survival (زنده بمان)

در این حالت شما بازی را به صورت سوروایوال انتخاب و نوع سختی آن را نیز انتخاب می‌کنید . داستان همان است که می‌دانید .باید تنهایی پیشرفت کنید. با زامبی‌ها و اسکلت‌ها بجنگید (ماب‌ها) و سپس وقتی به حد کافی پیشرفت کردید می‌توانید اندر دراگون را هم بکشید و بازی را تمام کنید .  در همان حالت زنده بمان هم می‌توانید بازی را ادامه دهید و مکان‌های جدید بسازید . این نوع بازی کم طرفدار‌ترین نوع بازی ماینکرفتی محسوب می‌شود

حالت Hardcore (زنده بمان! اما عمرا اگر بگذاریم :))) )

شما در حالت سوروایوال می‌توانید بازی را Easy و Normal و یا حتی difficult بگذارید . اما داستان هاردکور جداست . هاردکورد سخت‌ترین حالت بازی ماینکرفت است . یعنی یک تیر اسکلت نیمی از جان شما را خواهد برد. یعنی دیگر جرات ندارید به سادگی از ارتفاعات بپرید. یعنی خانه شما به سادگی آتش خواهد گرفت. و یعنی خدا نکند که شب شود!!! هاردکور عاشقان خودش را دارد و قطعا از Survival ساده بهتر است .

حالت Creative (دوست داری در این دنیای نامحدود خدا باشی؟ بفرما )

حالت کریتیو یا همان خلاق یکی از نوع بازی‌های ماینکرفت است که به صورت سولو بسیار هوادار دارد .  در حالت سوروایوال شما هیچ چیزی ندارید و همه چیز را باید کسب کنید . اما در حالت خلاق شما همه چیز دارید . می‌توانید پرواز کنید . نخواهید مرد و به همه آیتم‌های ممکن در بازی هم دسترسی دارید . این برای افرادی است که دوست دارند کمی خانه سازی کنند و چیزهای باحالی بسازند و بعد آن را کپی و در سرور‌های مختلف به نمایش بگذارند. خیلی از افراد از این نوع گیم ماینکرفت حتی پول هم در می‌آوردند. یعنی ساختمان‌هایی ساخته و در مپ‌هایی آن را می‌فروشند! می‌توانید بلاک به بلاک خانه بسازید و بعد از خانه خویش لذت ببرید.

حالت Adventure (وقتشه بری توی این دنیای نامحدود دنبال نخود سیاه! )

در حالت زنده بمان همه چیز راحت است! اما در ادونچر داستان فرق دارد . در این نوع بازی شما با یک ماجرا سروکار دارید. در حالت سوروایوال شما یک دنیا دارید و بازی می‌کنید. اما در ادونچر به شما یک خط داستان می‌دهد و شما باید براساس آن خط داستان جلو بروید . پس یک دنیای ساده تبدیل به یک دنیای پرماجرا میشود. در حالت سوروایو شما می‌توانید با دست چوب بشکنید اما در دنیای ادونچر هر آیتم توسط یک ابزار خاص شکسته و به دست می‌آید‌! همچنین شما می‌توانید به ماجراجویی بروید

حال بازی‌های انفرادی ماینکرفت تمام شد و وقتش رسیده به دلیل اصلی اعتیاد به ماینکرفت بپردازیم! بازی گروهی!!

بازی گروهی

در این نوع بازی ، شما با اتصال به یک سوییچ و یا یک سرور، می‌توانید جهان خود را با بقیه به اشتراک بگذارید تا همه‌گی در آن بازی کنید . بازی گروهی حالت‌های زیادی دارد که به آنها می‌پردازیم .

حالت survival (گروهی زنده بمانید! همه باهم! )

در این حالت شما با کمک دوستان خود زنده می‌مانید و باعث می‌شود که زودتر به اندردراگون برسید . در این حالت شما نمی‌توانید دوستانتان را بزنید ( مگر ادمین آن را فعال کرده باشد که کمی هیجان بدهد )  و همچنین شما حق سرقت و اذیت هم ندارید. یک سوروایوال ساده خواهید داشت

حالت Hardcore (زنده بمانید! این بار زیادین . می‌توانید! :))) )

شما در حالت هاردکور در میان دوستانتان هستید و زنده ماندن ساده‌تر است . درست مانند بازی انفرادی است منتنها با کمک دوستان!

حالت creative (چند خدا باشید و شهر بسازید )

شما کافیست چند کریتیو باشید و شروع به ساخت ساختمان‌های مختلفی کنید. هستند سرورهای زیادی که نوع بازی آنها کریتیو است . و گروهی مشغول ساخت ساختمان‌های مختلفی می‌شوند. این نوع بازی هم بسیار لذت بخش است . در برخی حالت دنیای عادیست و در برخی حالت بسته به تصمیم ادمین سرور یک زمین کاملا صاف به شما داده می‌شود که بتوانید به سادگی در آن چیزهایتان را بسازید.

حالت Adventure (همه باهم عشق کنیم)

شما دقیقا با همان دنیای ادونچر تنهایی سروکار دارید و اینبار با دوستانتان!

اما خب باز هم این نمی‌تواند آنقدر جالب باشد چون مگر چند صد بار می‌توانید بازی را تمام کنید. جالا وقتش رسیده که به این حالت‌ها سناریو اضافه کنیم و ببینید چطور می‌شود از یک بازی ساده هرچه دلمان خواست دربیاریم 🙂

حالت RP (رول پلی در بازی‌های غیر کریتیو )

شما همان دنیای سوروایوال را دارید . اما در اینجا باید رول پلی کنید. رول پلی یعنی وقتی کارکتر شما وارد بازی شد شبیه یک انسان شوید که انگار واقعا در یک دنیا است . شروع کنید و با بازیکنان دیگر حرف بزنید و با هم زندگی کنید . به هم جنس بفروشید . خلاف کنید. انسان خوبی باشید . بانک تاسیس کنید و دیگر کارهایی که در دنیای واقعی انجام می‌شود را به صورت رول و نقش بازی کنید . این سناریو بسیار سناریو زیباییست که در بیشتر سرورها وجود دارد. می‌توانید یک میوه فروش شوید و یا یک وکیل و در دادگاه شهر از موکلتان دفاع کنید! رول‌پلی پرطرفدار ترین بازی است که در ماینکرفت وجود دارد. چون هیچگاه تمام نمی‌شود!

حالت PVP (یک جنگ تمام عیار)

در حالت سوروایوال گفتیم که معمولا شما اجازه صدمه زدن به دیگر پلیرها را ندارید . اما در این حالت شما می‌توانید یک جتگ راه بیندازید! در میدان‌های مبارزه بجنگید و آیتم‌های دیگر افراد را بردارید. می‌توانید به آنها حمله کنید. لشکری از دوستانتان را بسازید و به یکدیگر حمله کنید . این یکی از پرطرفدارترین انواع بازی در ماینکرفت است.

حالت Hardcore PVP ( جنگ سخت تر شده است )

شما در همان PVP هستید اما اینبار در حالت هاردکور . یعنی باید حواستان بیشتر جمع باشد که زود شکست نخورید.

حالت prison (شما یک زندانی هستید)

یکی از حالت‌ها که به اندازه دیگر انواع طرفدار ندارد حالت زندان است . در این حالت شما در یک زندان هستید و با پول درآوردن می‌توانید سطح و رنک خودتان را بالا بیاورید .سپس می‌توانید آزاد شوید!

حالت Faction (دزد و دزدبازی )

در این حالت شما با دوستانتان هم تیمی هستید و به جنگ یکدیگر می‌روید . در این حالت بازی ، دزدیدن و حمله اساسی به دهکده یکدیگر بلامانع است و شما به سادگی می‌توانید آنها را سرقت کنید! این یک جنگ تمام عیار است

حالت challenge (ما تو را به چالش دعوت می‌کنیم)

در این حالت شما به یک چالش دعوت شده اید . چالش‌ها مراحل مختلف دارند . از حالت ساده که گذرکردن از یک آب است تا چلنج‌های معدنی و زیر زمینی و پارکور ( برش از موانع و..) در ماینکرفت! این نوع بازی هم بسیار طرفدار دارد و شما با درست بازی کردن و رد کردن چلنج از بازی جایزه دریافت می‌کنید.

حالت اقتصادی (پول و پول بازی)

محور بازی بر روی اقتصاد می‌چرخد . شما باید بخرید و بفروشید . سهام بالا پایین می‌رود . می‌توانید از بیرون مبلغ ریالی یا دلاری خریداری کرده و در بازی به پول تبدیل و با آن تجارت کنید. تمرکز اصلی بر روی خرید و فروش و زمین و غیره است

حالت City (یک شهر برای همه )

شما در یک شهر هستید که عموما با RP ترکیب می‌شود . شما در یک فضای محافظت شده خانه می‌سازید . اما در بیرون امنیتی نخواهید داشت و به بازی می پردازید.

حالت Hunger games (گنده سرور شوید)

مانند یک شوالیه دلیر بجنگید . تا دم مرگ بجنگید و در یک نقشه بزرگ محبوب شوید! در این بازی‌ها افراد در هر گوشه نقشه می‌روند و ابتدا با یک کوله وسایل هستند و به آنها یک زمان کوتاه برای آماده سازی داده می‌شود و پس از آن جنگ شروع می شود! برخی از سرورها هم با پرداخت پول می‌توانید آیتم‌هایی را بخرید تا بازیتان را بهتر کند. اما این به معنی برنده شدن شما نیست!

حالت Feed the Beast (یه بازی مهیج دیگه)

شما یک نقشه دارید که به صورت پازل درست شده است . مانع‌های مختلفی دارد . هزارتوهای عجیب و غریب . اما با بازی بهتر شما وظایف و تسک‌ها را انجام می‌دهید و به شما جایزه داده می‌شود . پس از آن شما آیتم‌هایی دریافت می‌کنید که می‌توانید به حیوانتان غذا بدهید . این بازی هم بسیار پرطرفدار است

و دو بسیار پرطرفدار دیگر :

حالت ‌BedWars (جنگ‌های تخت‌)

یک بازی باحال و استراتژیک و PVP است که در آن شما بایستی از تخت خود محافظت کنید درحالی که تلاش می‌کنید رقبایتان را حذف کنید. کل نقشه و منطقه بازی بدوارز در آسمان صورت می‌گیرد. شما باید  بتوانید از تخت خود محافظت کرده و حریفان را از راه به در کنید! تا زمانی که تخت دارید. به محض اینکه کسی شما را کشت تا زمانی که تخختان سالم باشد شما باز به بازی بازخواهید گشت . اما اگر تخت شما نابود شد یعنی باید دقیقتر بازی کنید تا نمیرید . چون در صورت مرگ دیگر به دنیا نخواهید آمد!  شما می‌توانید از فروشگاه بدوارز آیتم‌های خوبی برای بهتر زنده ماندن به دست بیارید

حالت ‌eggWars (جنگ‌های تخم مرغی‌)

تقریبا شبیه بدوارز اما با تغییراتی جزعی . در این بازی شما پنج جزیره دارید و یک جزیره بزرگ در مرکز دارید. تیم‌ها با یک تخم مرغ در جزیره محل زندگی خود بازی رو شروع می‌کنند .تازمانی که تخم مرغ آن تیم زنده است می‌توانند پس از کشته شدن به بازی بازگردند. اما درصورتی که این تخم مرغ شکست .. تیم شکست خواهد خورد. بنابراین شکستن تخم‌مرغ دیگر تیم‌ها هدف اصلی بازی است.

اسپیدران را فراموش نمیکنیم!

در حالت تنهایی چیزی داریم با نام اسپیدران . داستان اسپیدران به این معنی است که شما بایستی بازی ماینکرفت را در حداقل زمان ممکن به پایان برسانید. یعنی شما از لحظه ورود به بازی تایمر خود را روشن … و به محض نمایش تیتراژ پایان بازی تایمر را خاموش می‌کنید! و بایستی بازی را در سریعترین زمان ممکن به پایان برسانید . اکنون رکورد این بازی ۱۱ دقیقه و ۲۰ ثانیه و ۲۳۳ میلی ثانیه است! اگر شما بتوانید ۱۱ دقیقه و ۲۰ ثانیه و ۲۰۰ میلی‌ثانیه بازی را تمام کنید رکورد دست شماست. به همین منظور افراد زیادی نیز ساعت‌ها وقت می‌گذارند تا رکورد را بزنند . اسپیدران نیز به سه نوع است . RSG یا همان Random Seed Glitchless است. یعنی شما بازی را به صورت رندم نیوگیم کنید و آن را ادامه دهید و در سریعترین زمان ممکن آن را تمام کنید .نوع دیگر اسپیدران SSG یا همان Set Seed Glitchless است . glitchless یعنی شما بازی را بدون ایراد به پایان برسانید. حالا SSG در اصل به اسپیدرانی گفته می‌شود که به صورت سید ست شده از قبل باشد. یعنی یک مپ آماده دارید که باید رکورد آن را بزنید که هر مپ رکورد خاص خودش را دارد . بطور مثال SSG سید ۸۴۲۹۸۲۸۴۹۸۵۹۳۵۸۹۳۸ (عدد مثال است) آقای جک از آمریکا هستند که توانستند این سید ست شده را در ۲ دقیقه تمام کنند! در صورتی که رکورد RSG جهانی است و برای کل بازی حساب می‌شود . و درنهایت FSG که بیشتر برای تمرین استفاده می‌شود سید فیلتر شده است. یعنی نقشه و یا سیدی که در آن همه چیز در بهترین حالت ممکن باشد ( همه چیز در دسترس باشد ) . بسیاری از گیمرها مشغول زدن رکورد در بازی ماینکرفت هستند که به خودی خود بسیار مهیج است . البته Speedrun برای تمامی بازی ها موجود است

و در آخر

خب در این پست کاملا متوجه شدیم که چرا بازی ماینکرفت اینقدر طرفدار دارد . خاصیت دنیای باز بودن آن را می‌توانید با هر ایده که دوست دارید پیاده سازی کنید و  بازی خودتان را در آن بسازید . بطور مثال در ماینکرفت حتی سرورهایی داریم که می‌توانید مسابقات قایقرانی در آن داشته باشید! این بستگی به ایده پردازی ادمین سرور دارد . اما در کل بازی بسیار سرگرم‌کننده و زیباییست که هرگز از بازی کردن در هر نوع آن خسته نخواهید شد. پیشنهاد می‌کنم آن را نصب و امتحان کنید. باور کنید بهترین درمان برای overthinking و بی حوصله‌گی است . توی دنیای ماینکرفت بروید و گذر زمان را متوجه نشوید .می‌توانید در سرور ماینکرفت با دوستان خود وقت بگذارید ..  این یک پیشنهاد ویژه برای شماست . حال اکنون می‌دانیم ماینکرفت چیست و چرا این همه گیمر عاشق سینه چاک آن هستند.

 

 

 

 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.