نوشته‌ها

هزینه‌ و فایده ، پله اول اقتصاد؟

بارهاست که این بحث بین من و دوستانم مطرح بوده است و همیشه من به این نکته اشاره داشتم که بایستی در هر موضوعی به هزینه و فایده فکر کرد . همیشه باید دید در امری که در حال انجام آن هستیم چه مقدار هزینه‌ می‌کنیم و چه مقدار سود از این کارمان عایدمان خواهد شد . قرار نیست که درس اقتصاد بدهم اما این را هر کسی در دنیای امروز می‌داند که راه‌های مختلفی برای تشخیص این هزینه و فایده وجود دارد . نیازی نیست برای فهمیدنش دکترای اقتصاد داشت . کمی خلاقیت و تفکر منجر به رسیدن به این هزینه‌ها و فایده‌ها خواهد شد.

برخی بر این باورند که اگر خرج نکنیم می‌توانیم پس انداز کنیم و بعد از پس انداز می‌توانیم این پول را سرمایه گزاری کنیم و بعد به سود‌های کلان برسیم . اولین مشکلی که در ما ایرانیان بیشتر وجود دارد این است که یک سری اصول‌های به درد نخور را در ذهن خودمان ساخته و بر آن اساس حرکت می‌کنیم . بطور مثال همه ما بیرون رفتن و پیتزا خوردن را کاری عبث و بیهوده می‌دانیم . بسیاری از ما مسافرت رفتن را هدر دادن پول می‌دانیم . بسیاری از ما خریدن کتاب و یا خرید دوره‌های آموزشی را بیهوده می‌دانیم . خیلی‌ از ما نمایش‌های استندآپ کمدی را کاری بیهوده می‌دانیم . با توجه به شرایط بد اقتصادی ایران، ما همه چیز را اقتصادی می‌دانیم . کلا هرچیزی را در هرم هزینه و فایده می‌بریم و درست مثل کامپیوتر که انسان به آن برنامه می‌دهد و بعد کامپیوتر بر آن اساس کار انجام می‌دهد.

ما کلا نمی‌دانیم که حتما قرار نیست هر هزینه‌ای که می‌کنیم فایده داشته باشد . هیچ الزامی وجود ندارد که هر هزینه‌ شما فایده بدهد . درست مثل این است که شما عاشق کار نجاری هستید و این ریسک را حاضر نیستید قبول کنید که به دوره های نجاری بروید و بعد شروع به خرید ابزارش کنید و شروع کنید به کار و کسب درآمد . بعد با ترس از اینکه مبادا سود نده مبادا فایده نده بیخیال می‌شوید و می‌گذارید بماند . شما تصمیم می‌گیرید که چون ایلان ماسک فرموده که دانشگاه  به درد نمی‌خورد از دانشگاه انصراف می‌دهید تا ماهی ان میلیون را پس انداز کنید. در حالی که ترم‌های قبل را افتاده‌اید و وضعیت درسی تان خوب نیست . به نظر من غلط ترین کار انصراف است چون شما حتی درس‌هایتان را نخواندید . منظور ایلان ماسک این نیست که از دانشگاه انصراف دهید موفق خواهید شد . این منظور این است که اگر فراتر از دانشگاهتان هستید ، محدود به دانشگاه نشوید . فهم این مساله گاها به صورت عمد توسط خیلی از افراد نادیده گرفته می‌شود .

اما بسیاری از افراد و نخبگان از همین دانشگاه‌ها بیرون آمده اند و بهترین عملکرد را داشته‌اند . گاهی فایده در حس‌های خوب است . شما خودتان را از مسافرت و تفریح محروم می‌کنید چون بر این باورید که مثلا گیم و بازی و یا مسافرت، هدر دادن پول است و به جای خرید پلی استیشن باید بزنید به بورس ! و درنهایت می‌شود وضع بورس و شما زندگی نکردید . معنی زندگانی یعنی تجربه . یعنی بایستی تجربه کنید . کارهای مختلفی را انجام بدهید . و بر این باور باشید که هزینه فایده شاید چیز مهمی در اقتصاد و فهم آن و پیشرفت مالی است اما لزوما در لایف و زندگی هزینه فایده به این شکل تعریف نمی‌شود . شما قرار نیست از همه چیز پول دربیاورید . همیشه کتاب‌های موفقیت می‌خوانید که گفته از صبح ورزش و کار و درس و تلاش کن و در نهایت میلیارد شو در صورتی که حتی زندگی هم نکردی . روحیه ما نیاز به شارژ شدن دارد . باید شارژ کنید تا عملکرد بهتری داشته باشید . قطعا خرید بازی و لذت بردن از آن فایده دارد . لزوما فایده پول نیست . گاهی فایده یعنی بهتر شدن روحیه . گاهی فایده یعنی بهتر زندگی کردن . همیشه پول نیست .

بسیاری از ما اینترنت خوب نمی‌خریم چون بر این باور هستیم که زیاد است و می‌توانیم با حداقل‌ها نتیجه حداکثر بدهیم . و بعد مثال‌های احمقانه که اکثر قهرمان‌های المپیک از آفریقایی های فقیر بیچاره هستند! پس اگر بر این باورید به نظر من غذا نخورید . چون هندو‌ها هم با انرژی ماه‌ها غذا نمی‌خورند . با حداقل‌ها عملکردتان را بیشتر کنید! چقدر احمقانه و جوک! برای اینکه بیشتر داشته باشید باید بیشتر هزینه کنید . قهرمان المپیک همیشه یک نفر است . یعنی استثنا! لزوما استثنا قاعده نمی‌شود و اوج حماقت است که شما تفکر کنید که با حداقل‌ها می‌توانید بهترین‌تان باشید . هزینه بیشتر گاهی منجر به فایده می‌شود . شما زندگی‌نامه مارک زاکربرگ را می‌خوانید که می‌گوید از دانشگاه انصراف داد و فیس‌بوک را ساخت و امروز میلیاردر است . برای همین است که شما را دعوت به فکر کردن می‌کنم . قدم اول این است که شما نمی‌دانید که مارک عزیز کلاس خصوصی برنامه نویسی داشته است! هیچ کس فکر نمی‌کند که آن زمان کامپیوتر تازه به عرصه آمده بود و اینترنت بسیار گسترده نشده بود که این ایده کار کرد! گوگل و فیسبوک و توییتر و… هم به همین صورت . هیچ کس این اتفاقات را نمی‌بیند و همه فکر می‌کنند اگر شهریه دانشگاه را پس انداز کنند و با حداقل ها می درخشند!

پس ایده هزینه و فایده را در لایف استایل ما درست نیست! پله اول اقتصاد ما اشتباه است . گاهی برای فایده باید هزینه داد . گاهی برای روحیه باید هزینه داد . گاهی برای فایده نیازی به هزینه دادن نیست . گاهی با هزینه‌های کم به جای هزینه‌های گزاف می‌توان فایده داشت . این را به طور خلاصه سیاهه کردم تا در پادکست رادیو هاتف کاملتر توضیح بدم . دنیای امروز دنیای فهم و تفکر است . باید در این مورد بیشتر فکر کنیم . لزوما هر هزینه به فایده منجر نمی‌شود . باید بیشتر تجربه کرد

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.