کتاب‌خانه

کتاب : اثر مرکب

کلا اهل خواندن کتاب موفقیت نیستم . به نظرم خواندن کتاب موفقیت به این معنی است که شما دارید می‌گویید حلوا، حلوا، حلوا تا دهانتان شیرین شود ! در کتب موفقیت و از این قبیل کتاب‌ها همیشه چیزهایی که خودتان بهتر از همه می‌دانید دایما تکرار می‌شود و شما در حال خواندن فقط لذت می‌برید و درونتان یک الهام بزرگ احساس می‌کنید . اما اتفاق واقعی این است که شما با خواندن این کتاب قرار نیست میلیونر شوید . بلکه در اصل یک نفر از مطالعه این کتاب میلیونر می‌شود و آن هم نویسنده آن است . چیزهایی که خودتان می‌دانید را به خودتان می‌فروشد .البته دسته دومی هم هستند که پولدار می‌شوند و این بازاریاب‌ها هستند که اعضای جدید وارد می‌کنند و با این کتابها گولشان میزنند و وسوسه شان میکنند که شما میلیاردر خواهید شد فقط باید کار کوچک (جنس خریدن از من و زیرمجموعه من شدن) را به درستی انجام دهی . برای همین اصلا برای دانلود گذاشتن این آثار رو برخلاف قوانین کپی‌رایت نمی‌دونم . چون دقیقا چیزهایی که شما می‌دانید را این دوستمان به رشته تحریر درآروده و در یک کتاب جمع کرده و شما به امید میلیونر شدن آن را می‌خرید و درنهایت نویسنده پول خوبی به جیب می‌زند . کلا اینستاگرام و صنعت چاپ شده صفحات موفقیت و همه اصرار دارند که توده مردم را میلیونر و موفق کنند . در صورتی که اگر شما کمی معنای پول را فهمیده باشید خواهید دانست که هیچ میلیونری پول تخم نکرده است ! اگر کسی پولدار شده یعنی دسته زیادی فقیر شده‌اند چون منابع در جهان محدود است و این واقعیت تلخ است! اگر ما پولی گیرمان آمده یعنی عده‌ای پول از دست داده‌اند! اما در ادامه به نکات مهمی که در این کتاب بهشون اشاره شده می‌پردازم . باشد که مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد . ضمنا در مورد این کتاب در پادکست رادیوهاتف صحبت شده که بزودی منتشر و خواهید شنید

کتاب را که نقد کردم بگذار کمی هم رو راست باشم و مترجمش را نقد کنم . در یک کلام ترجمه این کتاب افتضاح بود . کتاب را از دیجی‌کالا خریداری کرده بودم . با کاغذ کاهی که هر نیم کیلویش ۸ هزار تومان است یک کتاب سی هزار تومانی بود با کاغذ کاهی که کیفیت چاپ افتضاحی داشت بماند ، قیمتشم که مناسب نبود بماند ، ترجمه افتضاح و آشغال مترجم آقای حسینی بود . واقعا بازار ترجمه کتاب چقدر مظلوم واقع شده که خیلی از افراد ابتدای نامشان دکتر دوخته و یاالله!!! میروند به یاری دیکشنری و گوگل ترسنلیت ترجمه میکنند! درست مثل دکتر ( 😐 ) جواد خیابانی که می‌دانیم چه انگلیسی افتضاحی دارد (?Why your team in worldcup no) و با کمک ده تا دیکشنری یاالله!!! کتاب ترجمه می‌کند! به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌کنم ترجمه حسینی را بخوانید چون جمله‌ها به هم پنالتی میزنند و نه نگارششان درست رعایت شده و نه درست هم ترجمه شده! بعضی جاها ترجمه تحت‌الفظی بوده و در برخی قسمت‌ها مترجم خوب امانت‌داری نکرده و اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های فارسی را در متن چپانده است!

و اما نکات مهم که خدمتتان عرض می‌کنم . داستان کتاب می‌خواهد این را به شما بگوید که شما یک سری کارهای کوچک و به ظاهر بی‌اهمیتی را در روز انجام می‌دهید و این کارها در درازمدت اثر مرکبی ایجاد کرده و باعث موفقیت بزرگ میشه . یک قهرمان ماراتن را مثال میزند که ۹ مایل باید می‌دویید تا اول می‌شد. ابتدا اضافه وزن شدید داشت و دوست داشت در این مسابقه شرکت کند . اما هرگز نشده بود! بهش پیشنهاد شده که یک مسیر دو مایلی را پیاده روی کند . آهسته آهسته این مسیر به ۹ مایل تغییر پیدا می‌کند. آهسته آهسته  این تبدیل به پیاده روی تند شده و سپس به دوییدن تبدیل می‌شود و شخص هم وزنش را کم می‌کند و در نهایت بعد از مدت زمان قابل توجهی شرایط شرکت در مسابقه ماراتن را پیدا و در ماراتن شرکت کرده و اول می‌شود! در هنگام دوییدن متوجه می‌شود تنها کسی که باید با او رقابت کند خودش است ! یعنی باید دایما خودش  را شکست بدهد. برخی اعتقاد به این دارند که همه چیز به شانس است اما در این کتاب اشاره شده که شانس برای کسانی است که ازش استفاده می‌کند . همه خوش شانس هستند . ولی کسانی که ازش استفاده می‌کنند برنده هستند. این کتاب اشاره می‌کند برای نگه داشتن رابطه‌ای باید۱۰۰ درصد مسولیت شما باشید و صفر درصد را به طرف مقابل بدهید . این یعنی چه؟ یعنی که شما بایستی صد درصد مسولیتتان را بپذیرید و هرگز دنبال مقصر نگردید که اگر فکر کنید بقیه مقصرند قطعا شکست خواهید خورد .

این کتاب اصرار دارد که اگر قصد داری کاری کنی همین الان شروع کن! نود درصد کسانی که ناموفقند برای این است که قصد دارند از شنبه‌ هفته دیگر شروع کنند و یا از ساعت رند (مثل ۱۲) شروع کنند. و این روز و این ساعت هرگز نمی‌رسد . وقت شروع یا همین الان است و یا هیچ وقت دیگر! بطور مثال اگر قصد دارید از شر بدهی که به دوستتان دارید خلاص شوید پس از الان شروع کنید و از سکه‌هایی که دارید! اصلا مهم نیست چقدر هستند . مهم این است که شروع کنید و پرداخت کنید! ولو دو سکه ۱ پنی!

همیشه باید سعی کنید اشتباهاتتان را ثبت کنید تا بتوانید ببینید که کجاها اشتباه کرده‌اید . چون ذهن ما هرچقدر هم باهوش باشد اشتباهات را به دلیل تکرار بالا متوجه نمی‌شود .اما وقتی نوشتید همه را در یک جا با چشم می‌بینید و میتوانید عادات زشت و بد را از بین ببرید و رویش خط بکشید و دیگر انجام ندهید. می‌توانید به جای اینکه سه ساعت تلوزیون ببینید کار مفید‌تری انجام دهید.پادکست گوش بدید. همیشه هزینه‌هایی که می‌کنید را بنویسید تا مدیریت مالی داشته باشید. از عادت‌های کوچک شروع کنید تا به پیشرفت‌های بزرگ برسید.

اگر شما انسان راستگویی هستید پس باید با انسان‌های راستگو در تعامل باشید. اگر عملکردتان با ارزش‌های درونی‌تان تفاوت داشته باشد همیشه در استرس خواهید بود و هرگز آن نتیجه دلخواه را نخواهید گرفت. آدم‌های منفی باف و ناموفق و کسانی که وقتتان را می‌کشند را بیرحمانه از زندگی‌تان بیرون بیندازید! شما باارزش ترینید برای خودتان. عشق موتور خوبی برای تلاش است . و همچنین نفرت! برای شکستن گردن دشمن می‌توانید ساعت‌ها ورزش کنید! پس نفرت هم خودش یک انگیزه خوبی برای پیشرفت است. هدف مهم است . اگر پیشرفت نمی‌کنید یعنی هدف ندارید. سبک زندگیتان را عوض کنید . اگر باید عادت بد را (مثل مشروب خوردن) نابود کنید باید اول آن را حذف فیزیکی کنید. یعنی لیوان‌های مشروب خوری را جمع کنید . در خانه بطری مشروبی باقی نماند . هرگز مشروب نخرید . اینگونه بهتر کمک می‌کنید به خودتان برای ترک عادت بعد و بعد آن را بایستی با یک عادت خوب جایگزین کنید!

همیشه سعی کنید عادت‌هایی را بسازید و شروع به انجامش کنید که در اندازه تان باشد! شما هرررگز نمی‌توانید سه ساعت در باشگاه ورزش کنید!!! شما هرگز به باشگاهی که سی کیلومتر از شما دور است نخواهید رفت! پس بسته به شرایطتان عادت‌هایتان را ایجاد و آن را انجام دهید. انتخاب سنگ بزرگ یعنی قرار نیست آن را پرتاب کنید! هر عادتی را که حذف کردید سریعا یک عادت دیگر به جایش اضافه کنید! این بسیار مهم است . همیشه برای تغییراتتان جشن بگیرید . شما روبات نیستید! شما باید برای خودتان ارزش قایل باشید و اگر مثلا شصت روز عادتتان را با موفقیت پشت سر گذاشتید در رستوران شیک مورد علاقه‌تون غذا بخورید .ورودی‌های کثیف را هرس کنید و نگذارید هر چیزی به درونتان وارد و شما را نابود کند! آنها را ندید بگیرید و سعی کنید درونتان پر انرژی مثبت باشد . هیچ فرد موفقی سه ساعت از روزش را پای اینستاگرام و دنبال کردن اخبار نمی‌گذارد! چون زمانش برای خودش ارزش دارد

اینها نکات بسیار مهمی بود که از این کتاب برداشت و در ۱۳۹۹ واژه تقدیم شما کردم . امیدوارم که استفاده کنید. فحوای کلام کتاب همین است و مابقی کتاب با مثال‌های متعدد پر شده است! مثلا ممد قلی فلان کرد فلان شد . حسین قلی فلان کرد بهمان شد . در مورد این کتاب و این توضیحات در پادکست رادیوهاتف صحبت کرده ام که در مرحله میکس به سر می‌برد و بزودی منتشر خواهد شد . اگر دوست داشتید می‌توانید گوش کنید . بزودی این پادکست منتشر خواهد شد.

سعی کنید به جای مطالعه کتاب از این خلاصه استفاده کنید چون سعی کردم که مهم‌ترین نکات و بدردبخورترین آنها را برایتان جمع‌آوری کنم تا با خیال راحت و بدون اتلاف وقت از آن‌ها استفاده کنید. امیدوارم همه شما و من که این پست را مطالعه‌ کردید، امروزی را شروع و با اثر مرکب به موفقیت‌های خوبی در زمینه‌های مختلف برسیم . پس شاد و سرزنده و تلاشگر و موفق باشید….

4 دیدگاه

  1. hatef نویسنده

   در مورد نمایشگاه نظری ندارم چون واقعا استفاده هم نکردم.
   اون زمان هم که بود کسر شان ام میومد برم چون مزخرف بود . محل تفریح بود و اصلا به درد نمی‌خورد

   پاسخ

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.