نوشته‌ها

چگونه وبلاگ بخوانیم

Blog

در همه‌جا همیشه بحث این است که ما چطور وبلاگ بنویسیم . حتی بنده هم در وبلاگ قبلی خودم نیز به همین موضوع اشاره کرده بودم که چطور وبلاگ بنویسیم . البته ناگفته نماند که بخشی از این نوشته را در دل آن نوشته سیاهه کرده بودم و با خود دیدم که چرا این قسمت را از دل آن نوشته بیرون نکشم و ننویسم که چطور وبلاگ بخوانیم ؟

این روزها خواندن وبلاگ‌ها هم به اندازه خواندن کتاب‌ها مهم است. به این دلیل که می‌توان محتواهای خوب نیز در وبلاگها یافت. پست‌های وبلاگ‌ها همیشه و متناوب به روز می‌شوند و وبلاگ درست شبیه یک مجله بر بستر اینترنت ایفای نقش می‌کند و مجله‌هایی که ما به عنوان مجله می‌شناسیم بر بستر کاغذ . برای نوشتن مجله بایستی کاغذ داشته باشید و چاپ کنید . اما در دنیای اینترنت، یافتن مجله شما بسیار ساده است . جدای از وبلاگ‌های اسپم و کپی کننده، همیشه هستند نویسندگانی که در یک وبلاگ شیک برای محتوای فارسی تلاش می‌کنند و سعی می‌کنند همیشه وبلاگشان را خودشان بنویسند و آن را به روز نگاه دارند. پس خواندن وبلاگ‌ها اهمیت بسزایی پیدا می‌کند به این دلیل که در هر صورت شما این بار به جای مجلات، بر بستر اینترنت از دیدگاه دیگر افراد جامعه آگاه می‌شوید. هر کسی می‌تواند در دانشگاه در یک رشته‌ای فعالیت کرده باشد و یا حتی می‌تواند تجربه زندگی و تجاری داشته باشد . پس می‌تواند بر بستر وبلاگ این تجارب را با دیگران به اشتراک بگذارد و همین است که می‌توان به وبلاگ دقیقا به مثابه مجله و روزنامه نگاه کرد. چه بسا که این روزها تمامی مجلات نیز به صورت آنلاین منتشر می‌شوند و همه مردم به سادگی می‌توانند بر بستر اینترنت، این مجلات را مطالعه کنند . پس حال اهمیت مطالعه وبلاگ را متوجه شدیم . اما مطالعه یک وبلاگ با یک مجله کاغذی کاملا فرق دارد . در مجلات کاغذی تعامل به شکلی که در وبلاگ‌ها صورت می‌گیرد وجود ندارد. در وبلاگ‌ها شما می‌توانید به سادگی برای هر پست نظرتان را اضافه کنید تا در زیر مطلب به صورت پیوست شده به مطلب نمایش داده شود. این در صورتی است که در مجلات معمولا نظرات شما در زیر مطلب نویسنده چاپ نمی‌شود . پس از این نظر می‌توان به وبلاگ یک رسانه جاری هم نگریست . رسانه‌ای که نوشته‌هایش همیشه جریان دارند و همیشه تکمیل می‌شوند . در ادامه می‌خواهیم بدانیم که چگونه بایستی یک وبلاگ را مطالعه کنیم . تفاوت‌ مطالعه یک وبلاگ با یک مجله در کجاست و چرا بایستی یک سری موارد را رعایت کنید .

اولین مساله‌ای که برای یک نویسنده وبلاگ مهم است ، دریافت بازخورد از خوانندگانش است . شاید آمار بازدید یک وبلاگ‌نویس برای او یک قوت قلب برای ادامه نوشته‌اش باشد، اما زمانی که هیچ اثر متقابل ( Interaction ) در میان نباشد، برای نویسنده کمی سخت تر خواهد بود . شما بایستی همیشه بعد از خواندن یک پست وبلاگ با نویسنده آن اثر متقابل داشته باشید. اما این بدین معنی نیست که به وی بی احترامی کنید. قصد دارم تعدادی از این اثر متقابل‌ها را در این مطلب اشاره کنم. همیشه این اثر متقابل‌ها به نویسنده یک وبلاگ انگیزه و انرژی می‌دهد که بیشتر مطلب بنویسد و بیشتر بر روی وبلاگ خودش انرژی بگذارد . مخصوصا برای کسانی که کار تولید محتوای حرفه‌ای انجام می‌دهند و خوراک خوبی را نیز تولید و در وبلاگشان منتشر می‌سازند واقعا این مساله اهمیت بسزایی برایشان پیدا می‌کند. از طرفی برخی از وبلاگ‌نویسان برای خودشان یک سایت درست می‌کنند و هزینه مالی نیز برای وبلاگشان پرداخت می‌کنند تا محتواهای تولید شده را تمیزتر به دست مخاطبانشان برسانند. برای مثال همین وبلاگی که شما در حال مطالعه آن هستید، از هیچ سرویس وبلاگ‌نویسی استفاده نمی‌کند و به طور کامل توسط یک هاست بالا آمده است . انگیزه درست مانند برق است برای باطری . هرچه شما این باطری را بیشتر شارژ کنید، نویسنده برای شما بیشتر وقت و انرژی و هزینه خواهد گذاشت تا بتواند یک خوراک خوبی را برای شما آماده و در وبلاگش منتشر کند . پس هرگز از بحث انگیزه غافل نشوید. بحث اثر متقابل هم همین انگیزه را به نویسنده یک وبلاگ می‌هد. پس در ادامه به تعدادی از این اثر‌های متقابل خواهیم پرداخت .

شما هیچ وظیفه‌ای در قبال مطالعه کردن یک وبلاگ ندارید. حتی اگر آن وبلاگ، متعلق به دوست شما باشد . این مساله بسیار مهمی است . مخصوصا از زمانی که سرویس‌های وبلاگ‌نویسی پا به عرصه گذاشته‌اند هم این عادت غلط به وجود آمده که همه باید همدیگر را بخوانند . اگر نخوانند پس ما هم آنها را نمی‌خوانیم . برایشان نیز نظر نمی‌گذاریم . این یک رفتار کاملا غلط در مورد خوانش وبلاگ هاست. هیچ خواننده‌ای هیچ وظیفه‌ای ندارد در برابر اینکه شما وبلاگش را خوانده‌اید، وبلاگتان را بخواند . این مساله روی کیفیت نظردهی شما تاثیر می‌گذارد. چون مطلبی را ممکن است دوست نداشته باشید، اما به دلیل اینکه وبلاگ طرف مقابلتان آمار بالایی دارد و اگر زود نظر برایش بگذارید شاید وبلاگتان را در نظرات بتوانید به بقیه معرفی کنید نبایستی مطلبش را مطالعه کنید . شما یاید به یک مطلبی علاقه‌مند باشید و خواهان آن مطلب باشید تا آن را بخوانید تا بتوانید این اثر متقابل را به نویسنده بدهید . اکثر وبلاگ‌نویسان از این مساله ناراحت هستند که هیچ اثر متقابلی دریافت نمی‌کنند . گاها حتی تعداد نظرات بالاست اما همیشه یک نویسنده وبلاگ می‌تواند متوجه بشود که شما مطلبش را دوست داشتید که مطالعه کرده‌اید و یا خیر از سر اجبار آن را مطالعه کردید و هیچ چیزی برای یک نویسنده بدتر از آن نیست که بداند خواننده‌اش مطلبش را به اجبار مطالعه کرده است تا خودش را نشان بدهد و خودش را به مابقی خوانندگان معرفی کند. حتی دیده شده در برخی از وبلاگ‌ها لینک نظر دهندگان از نظر حذف می‌شود و همین مساله باعث شده که دیگر از آن افراد نظری دریافت نکنند .

مساله اینجاست که نباید به حرف بازاریابان گوش دهیم . همه چیز را که نمی‌توان از دید مارکتینگ به آن نگاه کرد . گاهی باید کتاب خواند و لذت برد. گاهی باید وبلاگ خواند و لذت برد . از این رو این اثر متقابل را برای نویسنده ایجاد کنید تا نویسنده نیز از شما انگیزه بگیرد و بیشتر برای شما خوراک و محتوا تولید کند . حتی اگر وبلاگی دلی نوشته می‌شود نیز بایستی از مخاطب خودش انگیزه بگیرد تا این کار را ادامه بدهد. وگرنه نوشتن برای دو سه نفر که هیچ نظری نمی‌دهند و هیچ اثر متقابلی ندارند آرام آرام انسان را خسته می‌کند.

مطلب وبلاگ را با دقت بخوانید . یعنی در میان کار دیگر وبلاگ نخوانید. اگر در حال چت کردن و یا صحبت با کسی هستید وبلاگ نخوانید. برای دیده شدن وبلاگ نخوانید. برای معرفی خودتان به مخاطبین آن وبلاگ در قسمت نظرات وبلاگ نخوانید. وقتی وبلاگ بخوانید که به خواندن وبلاگ احساس نیاز دارید و فکر می‌کنید که خواندن وبلاگ را اکنون می‌خواهید و قصد دارید بدانید . در غیر این صورت هیچ اجباری برای خواندن وبلاگ ندارید . وبلاگ بخوانید تا یاد بگیرید . پست‌ها را به شیوه تندخوانی نخوانید و به نویسنده هم این را اعلام نکنید که همانا نشان دهنده بیشعوری است . شما وبلاگ و مطلبش را باید با دل بخوانید.  شما قرار نیست مطالب وبلاگی را امتحان بدهید که آن را تندخوانی می‌کنید. اگر وقتتان خیلی  ارزشمند است بهتر است به کارهای باارزشتان با وقت ارزشمندتان برسید و وبلاگ نخوانید. چون هیچ اجباری نبوده و نیست و شما به سادگی می‌توانید به جای تندخوانی یک مطلب از یک وبلاگ، آن را نخوانید و وبلاگ را ببندید . وقتی که وبلاگی را تندخوانی می‌کنید یعنی تنها مدعی هستید که وقتتان ارزش دارد و شعور خواندن نیز ندارید. بسیار زننده خواهد بود که این حس را به نویسنده یک وبلاگ القا کنید. پس با آرامش و پردازش کامل ذهن یک مطلب را بخوانید. آن را درست بخوانید و درست متوجه شوید . آن را مغرور نخوانید.  اگر فکر می‌کنید که نیازی به دانستن ندارید ، پس وبلاگ نخوانید . نمی‌توانید همزمان هم ادعا داشته باشید چیزی را می‌دانید و هم مطلب وبلاگی را با تحقیر بخوانید .

اکثر نویسندگان وبلاگ، پست‌های سریالی منتشر می‌کنند. یعنی پست‌ها می‌توانند دو یا چند قسمت باشند که در چند پست مختلف منتشر می‌شوند. همواره سعی کنید از نویسنده یک وبلاگ تمامی سری نوشته‌هایش را بخوانید. همیشه سعی کنید که آرشیو نویسنده را بخوانید .هم روند پیشرفت نوشتار نویسنده را به طور کامل خواهید دید و هم مطالبی در گذشته ممکن است وجود داشته باشند که برای شما مفید باشند . به این دلیل که به تازگی با یک وبلاگ آشنا شده‌اید پس یعنی پست‌های گذشته آن وبلاگ را از دست داده‌اید . وبلاگ مانند اینستاگرام یا تلگرام نیست که پیدا کردن مطالب قدیمی‌تر آن ساده و راحت باشد . وبلاگ‌ها لینک دارند و شما می‌توانید با کمک لینک‌ها به مطالب گذشته یک وبلاگ سر بزنید. این روزها نیز وبلاگ‌ها رایگان هستند و می‌توانید به سادگی آرشیو آنها را مطالعه کنید و حسابی لذت ببرید.

اولین راه نشان دادن اثر متقابل قرار دادن نظر بر روی نوشته نویسنده است. شما بایستی نشان بدهید که هستید . نوشتن نظرات هم قاعده خاص خودش را دارد . اگر مطلب را درست خوانده باشید همیشه می‌توانید نظراتی خوب برای نویسنده قرار دهید . می‌توانید نوشته نویسنده را نقد کنید و یا اگر کاستی دارد به نویسنده بنویسید. اما تمامی این‌ها قاعده و قوانین خاص خودش را دارد . شما حق تحقیر کردن نوشته را به هیچ عنوان ندارید . شما حق کوبیدن شخصی نویسنده را هرگز نخواهید داشت. شما تنها می‌توانید نظر مخالفتان را در مورد نوشته ابراز کنید. شما نبایستی از نوشته به صورت اغراق شده تعریف و تمجید کنید . اگر قرار است تنها بنویسید خوب بود، بهتر است نظری ندهید . قسمت نظرات برای این در وبلاگ‌ها وجود دارند که {{ اگر }} شما نظری داشتید آنجا برای نویسنده بنویسید تا هم نویسنده و هم دیگر خوانندگان از نظر شما استفاده کند. اگر نظری ندارید نبایستی نظری بنویسید. نظراتی چون خوب بود، لذت بردم، بسیار عالی بود اصلا نظر نیستند که نوشته شوند. اصولا اگر دوست دارید از نوشته تشکر کنید کافیست یک ایمیل به نویسنده بنویسید و از او بابت مجموع مطالبی که نوشته است تشکر کنید که بعد‌ها به آن اشاره خواهم کرد . اما در قسمت نظرات بایستی قواعدی را رعایت کنید تا از شما به عنوان یک مطالعه کننده خوب یاد شود . اگر نوشته به نظر شما خیلی بد بود کافیست وبلاگ را ببندید! نیازی نیست اگر قرار است نوشته را زیر سوال ببرید و یا تحقیر کنید نظری ثبت کنید . اما اگر نوشته را نقد کنید و نظرات خودتان را هم بنویسید قطعا هم به نویسنده انرژی خواهید داد و هم قطعا به نویسنده اطلاعاتی خواهید داد که به درد نویسنده می‌خورد. اگر نویسنده در جایی از نوشته اشتباهی کرده باشد ، شما می‌توانید در قسمت نظرات به نویسنده با ادبیاتی مودبانه این را آموزش دهید تا به نویسنده این انگیزه را بدهید که نوشته‌اش انقدر ارزش داشته که شما که بیشتر بلد بوده‌اید آن را نقد کرده‌اید و ایراداتی برای آن نوشته‌اید. شما قرار نیست در قسمت نظرات اثبات کنید که بهتر از نویسنده هستید . شما قرار نیست بی‌سوادی و یا بی‌شعوری نویسنده را در قسمت نظرات اثبات کنید. اگر این کار را انجام دهید قطعا از شان و اعتبار خودتان کاسته‌اید و نشان داده‌اید که نظر شما کاملا بی‌ارزش و به درد نخور است . هیچ نویسنده‌ای حتی اگر از نظر شما بی‌سواد هم باشد تاب نظر توهین آمیز و غرور آمیز را ندارد و حتی گاها بدون اینکه نظر بدردنخور شما را بخواند آن را حذف می‌کند . پس گذاشتن نظر همیشه آداب دارد . انتشار مطلب در قالب وبلاگ یعنی کمک به یک دنیای آزاد اطلاعات برای انتقال اطلاعات و یاد دادن به یک دیگر . شما قرار نیست با نوشتن نظر نشان دهید که بیشتر می‌دانید. شما قرار است با قرار دادن نظر به دانش و به تکمیل نوشته نویسنده کمک کنید، آن هم بدون هیچ چشم داشتی . شما بایستی نقد محترمانه داشته باشید. هیچ شخصی به نقد توهین‌آمیز و تحقیر آمیز گوش نمی‌دهد و شما نیز از اعتبار خواهید افتاد . برای نویسنده نظر‌های خوب و درست بگذارید و نویسنده را هم به لحاظ اطلاعات شارژ کنید . به لحاظ نظریات شخصی خودتان شارژ کنید . اگر تجربه مشابه‌ای دارید با خود نگویید که اگر در قسمت نظرات آن را بنویسم تکرار مکررات کرده ام . آن را بنویسید تا بقیه افراد هم از آن استفاده کنند . انتقال اطلاعات است که به پیشرفت بشری کمک بسزایی کرده است.

بعد از نظر دادن، این خواندن متناوب است که به نویسنده وبلاگ این انگیزه را می‌دهد که به نوشتن ادامه دهد. وقتی که یک نویسنده بتواند خواهان برای نوشته‌هایش پیدا کند قطعا انرژی بیشتری برای نوشته‌هایش خواهد گذاشت ، چون دیگر می‌داند که بیهوده نمی‌نویسد. این بار تعدادی هستند که منظما آن را می‌خوانند و نویسنده قدرت می‌گیرد . برای مثال همین وبلاگ اگر خواننده ثابت داشته باشد قطعا برای من نویسنده صرفه دارد که وقت بیشتری برای نوشتن بگذارم و در دیگر زمینه‌ها انرژی کمتری قرار دهم . پس همیشه متناوب بخوانید. برای نویسنده ایمیل ارسال کنید و سعی کنید با او مکاتبه داشته باشید. اگر سوالی دارید بپرسید . اگر دوست دارید از او تشکر کنید حتما این کار را کنید . نویسندگان وبلاگ با حوصله کامل به ایمیل‌هایشان پاسخ می‌دهند . به هیچ عنوان نگران نباشید . اگر تحمل ایمیل شما را نداشتند که هرگز آدرس ایمیلی قرار نمی‌دادند. همیشه سعی کنید نویسنده‌هایی را دنبال کنید که نظر شما نیز برای آنها مهم است . دنبال کردن وبلاگ‌هایی که هیچ راه ارتباطی برای شما نگذاشته‌اند توهین به شماست . سعی کنید وبلاگ‌هایی را دنبال کنید که نظر شما را می‌شنوند و در راستای نظر شما خودشان را پیشرفت می‌دهند. اگر شما برای نویسنده مهم نیستید پس اصلا چرا وبلاگش را می‌خوانید؟

برخی از وبلاگ‌ها برای تولید محتوای خوب هزینه می‌کنند. ساخت پادکست، ساخت ویدیو، آپلود کردن آنها، نوشتن وبلاگ روی یک هاست و یک دامنه شخصی و همه کارهای دیگر برای یک وبلاگ‌نویس و تولید کننده محتوا هزینه دارد . در صورتی که یک وبلاگ‌نویس امکان دریافت کمک مالی (دونیت) قرار داده است، اگر از نوشته آن نویسنده استفاده کرده‌اید حتما او را دونیت کنید. اگر نویسنده در گوشه‌ای از وبلاگش تبلیغاتی قرار داده است حتما تبلیغات را ببینید و آن را تحمل کنید . این بدین معنی است که شما دوست دارید راه این نویسنده ادامه داشته باشد. در صورتی که نویسنده ببیند نوشتن او حداقل می‌تواند هزینه‌هایش را پوشش بدهد (نه اینکه به درآمد دهی برسد، بلکه تنها هزینه‌ها را پوشش دهد) و بنوعی تولید محتوا برایش هزینه اضافی‌ای ندارد، پس بیشتر تلاش می‌کند تا محتوا تولید کند . اما در صورتی که هم هزینه مالی برای کار بدهد و هم کلی وقت و انرژی بگذارد و درنهایت ببیند که تنها مشغول تولید خوراک است و هیچ بازگشتی ندارد، دلسردی باعث بسته شدن وبلاگ و نوشتن و تولید محتوای او خواهد شد.

وبلاگ‌ها را به دوستانتان معرفی کنید . وبلاگ‌ها را حمایت کنید . این کار باعث می‌شود که هم دوستانتان بتوانند از مطالب یک وبلاگ‌نویس استفاده کنند و هم از طرفی خود وبلاگ‌نویس با دیدن آمار بازدید انگیزه میگیرد که ادامه دهد. پس این معرفی کردن در اصل به نفع شما نیز خواهد بود . چون مخاطب بیشتر باعث ادامه راه نویسنده خواهد شد و این باعث می‌شود که شما نیز همیشه خوراک خوبی داشته باشید . پس همیشه سعی کنید وبلاگ‌هایی که دوست دارید را به دوستانتان معرفی کنید تا آنها هم بتوانند از این وبلاگ‌ها استفاده کنند .

در نظرسنجی‌های وبلاگ‌ها شرکت کنید و نظراتتان را بدهید . در کانال‌های تلگرام وبلاگ‌نویسان عضو باشید و همیشه نظرتان را به گوششان برسانید . در شبکه‌های اجتماعی دنبالشان کنید و در صورت نوشتن مطلبی خوب ، به دیده شدن مطالب کمک کنید . این حمایت بسیار بزرگی از یک نویسنده وبلاگ و یا تولید کننده محتوا است . محتوا‌های تولیدی را همرسانی کنید و خودتان نیز در مورد محتوا نظر بدهید . هیچ چیز یک نویسنده را خوشحال نمی‌کند که شما در راستای پست او ، پستی نوشته باشید. چرا شما که مخاطب این وبلاگ هستید حرفهایتان را نزنید؟ خواسته‌هایتان را به تولید کننده نگویید؟ قطعا تولید کننده با گوش جان به نظرات شما گوش می‌کند و قطعا هم استفاده می‌کند. پس این فرصت‌ها را از خودتان نگیرید.

کثیف‌ترین کار و لجن‌ترین کار کپی کردن است. اگر کپی می‌کنید،پس شما لایق بدترین توهین‌ها هستید . کپی کردن یعنی دزدی . کپی کردن حتی با کسب اجازه و اطلاع رسانی نیز ممنوع و کاری نسنجیده و تهوع آور است . اگر شما یک ناانسان بیشعور هستید می‌توانید کپی کنید . کپی کردن یعنی شما شعور و سواد نوشتن مطلب را ندارید . کپی یعنی شما انقدر ابله و احمق هستید که نمی‌توانید به مخاطبانتان احترام بگدارید . کپی کردن یعنی شما انقدر نفهم هستید که حق یک شخص دیگری را به سادگی ضایع می‌کنید. پس هرگز این کار را نکنید . متاسفانه اکثر وبلاگ‌ها ناشناس هستند و نمی‌توان از آنها پیگیری حقوقی کرد . پس هرگز این کار را نکنید . اگر از مطلبی خوشتان آمد می‌توانید تنها لینک مطلب را در وبلاگتان و یا شبکه اجتماعی‌تان کپی کنید . نیازی به کپی کردن کل مطلب نیست . این کار دزدی است . چون مخاطب مطلب را در وبلاگ شما می‌خواند و میرود . بسیار کم پیش می‌آید که خواننده روی منبغ کلیک کند. کپی کردن حتی با ذکر منبع هم کار کثیف و بی ارزشی است . اگر فکر می‌کنید مخاطبان وبلاگتان نیاز به مطالعه پستی دارند لینک آن مطالب را در اختیارشان قرار دهید نه خود مطلب را . کپی کردن ضربه بزرگی به گردش اطلاعات می‌زند . باعث فضاگیری می‌شود. فرض کنید که یک مطلب دارید که در دو میلیون سایت کپی شده است. این یعنی اشغال کردن فضای اضافی برای یک مطلب! در صورتی که می‌شد در یک فضا این مطلب را قرار داد تا همه به این یک فضا مراجعه کنند. یک وبلاگ‌خوان حرفه‌ای هرگز به شعور خودش توهین نمی‌کند که مطلبی را از وبلاگی بدزدد.

اگر نویسنده‌ای امکان لایک در صفحه‌اش قرار داده بود حتما از آن استفاده کنیم و به او قوت قلب و انگیزه بدهیم . می‌توانیم وبلاگی که دوست داریم را لینک بدهیم و در جای جای صفحه‌ها و یا وبلاگمان آن را لینک کنیم . این کار کمک بسزایی به دیده شدن وبلاگی که دوست داریم خواهد کرد. این یعنی که ما یک خواننده حرفه‌ای برای این وبلاگ‌ها هستیم . سعی کنیم فید‌های وبلاگها را در مرورگرمان داشته باشیم تا به محض بروز شدن مطلع شویم. سعی کنیم در شبکه‌های اجتماعی نویسنده‌ها عضو شویم تا پیشنهاداتشان را از دست ندهیم . می‌توانیم برای خودمان یک صفحه درست کنیم و لینک های به درد بخور یک وبلاگ و مطالب و محتوا‌های به درد بخور یک وبلاگ را داشته باشیم تا بعد‌ها بتوانیم از آنها استفاده کنیم . برای مثال معرفی چند سیستم‌عامل لینوکسی که لینکش اینجاست را می‌توانید برای خودتان ذخیره کنید تا اگر کسی به دنبال یک توزیع خوب لینوکسی می‌گشت این مطلب را برایش ارسال کنید . این کار هم باعث می‌شود که شما وبلاگی که حرفه‌ای مطالعه‌اش می‌کنید را معرفی کنید و هم توانسته‌اید مشکل دوستتان را حل کنید .

گمان می‌کنم که به تمامی موارد اشاره کرده‌ام و اکنون شاید مصرف‌کنندگان محتوا بیشتر و بهتر یک تولیدکننده محتوا را درک کنند و شاید بیشتر به وی انگیزه بدهند که ادامه بدهد . جدای از حمایت‌های مالی شما می‌توانید حمایت‌های معنوی از تولید‌کنندگان محتوا داشته باشید تا به آنها انگیزه بدهید تا تلاش کنند. آن وقت می‌توانیم انتظار داشته باشیم که محتوای فارسی و اطلاعات فارسی در دنیای وب بسیار هم کم نباشند و شاهد افزایش کیفیت محتوا‌های تولیدی باشیم .

 

7 دیدگاه

 1. سلام
  شما مطالب را خیلی خوب توضیح میدهید.دو نکته بنظرم رسید که شاید جهرم به آنها بد نباشد
  اول آنکه بعضی مطالب چند بار ، یابهتر است بگویم به زبانهای مختلف تکرار می‌شود.
  دوم آنکه بعضی از نوشته های شما تخصصی هست و مخاطب عام متوجه نمیشود.بعنوان مثال من نوعی متوجه نمیشوم ، چرا از یک سرویس وبلاگ نویسی رایگان استفاده نمیکنید؟ هاست چیست و چه مزایایی دارد؟یا مثلآ سیستم لینوکس چیست.
  من نوعی فردی هستم که در زمینه های محدودی اطلاعات و تجربیاتی دارم که هر زمان اوضاع جسمی و روحیم اجازه بدهد، آن تجربیات
  ت را با دیگران د
  ر میان میگذارم و مطالبی هم که بنظرم مفید است مطالعه میکنم.ممکن است توان یادگیری مطالب تخصصی ر نداشته باشم

  پاسخ
  1. hatef نویسنده

   نظر شما کاملا متین و درست است . در رابطه با تکرار متن همیشه برای درک بیشتر مخاطب مثال‌هایی زده می‌شود و از دیدگاه‌های مختلف بهش پرداخته می‌شود که مدتی است این سبک از نوشتن را برای خودم انتخاب کرده‌ام تا درگیری مخاطب با متن از زوایای مختلف صورت بگیرد.
   در رابطه با پست‌های تخصصی هم عموما اگر پست در وبلاگم در گذشته وجود نداشته باشد که توضیح داده باشد به ویکی پدیا ارجاع داده می‌شود . دررابطه با لینوکس و هاست و … در پادکست توضیحات کافی را داده ام که اگر شخصی دوست داشت می‌تواند آنها را گوش کند .
   بسیار سپاسگزارم از اینکه مطالعه نمودید.

   پاسخ

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.