نوشته‌ها

ده قدم تا تولید پادکست

پادکست‌ها محتواهای صوتی‌ای هستند که به مخاطب‌هاشون این فرصت رو می‌دهند که با شنیدنشون این محتوا رو دریافت کنند. همانطور که ویدیوکست یا ویدیوبلاگ محتوای تحت ویدیوست، پادکست‌ها هم محتواشون رو بر روی صوت میزبانی می‌کنند . این روزها بازار پادکست‌ها خیلی داغ شده و افراد با تولید پادکست قصد دارند که انتقال محتوا رو به ساده‌ترین شیوه ممکن به مخاطب خودشان برسانند . از طرفی در محتوای صوتی دست آدم می‌تواند بازتر هم باشد . از آنجا که در متن نمی‌توان موسیقی کار کرد یا صداهای مختلف را قرار داد در اینجا پادکست نقش خوبی در انتقال محتوا ایفا می‌کنند . متون توانایی رساندن لحن و شیوه گفتار را ندارند . برای همین پادکست‌ها برای برخی از محتواهای خاص از نوشته بسیار بهتر ظاهر می‌شوند .

اگر شما هم در فکر آن هستید که محتوای خودتان را نیز در قالب پادکست ارایه کنید پس با من همراه باشید . در این متن قصد دارم به شما آموزش بدهم که چطور می‌توانید پادکست خودتان را ضبط و درنهایت آن را منتشر کنید . اصلا برای شروع کار به چه میزان هزینه نیاز دارید ؟ برای دانستن تمامی سوالات با من همراه باشید .

ایده و برنامه ریزی

ابتدا برای ضبط یک پادکست شما با چند پرسش روبرو هستید:

 • مخاطب هدف من کیست؟
 • من قرار است در مورد چه چیزی صحبت کنم؟
 • موضوع برنامه‌های من چیست؟
 • ساختار پادکست من به چه شکلی قرار است باشد؟
 • برنامه پخش پادکست به چه شکلی باشد؟
 • تیم من از چه افرادی تشکیل می‌شود ؟
 • لحن من به چه حالتی باید باشد؟

شما باید برای همین سوالات و شاید سوالات بیشتر پاسخ داشته باشید . داشتن یک برنامه و نقشه‌راه پادکستتون رو با شکست مواجه نمی‌کنه . اگر هم با شکست مواجه شدید باید از الان به فکر نقشه‌راه دوم باشید که اگر راه شماره یک جواب نداد راه شماره دو رو آغاز کنید . شما باید مخاطب هدف خودتون رو بشناسید . آیا می‌خواید یک پادکست در مورد کنکور بسازید یا یک پادکست در مورد مطالب پزشکی . مخاطب هدف شما محتوای شما و نوع میزان سختی محتوای شما را مشخص می‌کند . اگر مخاطب هدفتان تنها پزشکان است خب می‌توانید تخصصی تر صحبت کنید و اگر دوست دارید به جز پزشکان افراد دیگر جامعه هم از پادکست‌های شما استفاده کنند باید مطالبی رو بیان کنید که برای مخاطب عام هم قابل پردازش باشد . آیا قرار است پادکست من یک موضوع در چند قسمت باشد یا خیر قرار است چند موضوع در چند قسمت باشد و یا خیر هر قسمت به یک موضوع اختصاص داده شود . اینکه شما در کل در  پادکستتان قرار است در مورد چه چیزی صحبت کنید هم باید در موردش فکر کنید . پادکست شما باید کلیت تفکرش از ابتدا برنامه ریزی شده باشد . قرار است از روز نوشتتان بگویید برای پزشکان یا در مورد پزشکی بگویید به برنامه نویسان و یا … . یا یک پادکست تاریخی و داستان‌های تاریخی برای همه مردم . این رو هم باید مد نظر داشته باشید. با توجه به این موضوعیت کلی را خواهید نوشت و سپس به پلن ریزی خواهید پرداخت . یک نقشه‌راه که قرار است در مورد چه موضوعاتی صحبت بشه کارتون رو خیلی راحت می‌کند و در نهایت می‌توانید برای یک سال تولید برنامه منظم برنامه داشته باشید و هر زمان یک پادکستی منتشر شد نخواهید گفت که برنامه بعدی برای چیست ؟

سپس نوبت به تصمیم‌گیری برای نوبت پخش می‌رسد . شما حال باید بر حسب توانایی و تعداد افراد گروهتان و اینکه آیا محتواهای شما بهتر است متناوب و پشت هم منتشر شوند نوبت پخش برنامه را تعیین کنید . در نزدیک‌ترین حالت شما می‌توانید هر هفته یک برنامه منتشر کنید (گاها پادکست‌های روزانه هم دیده شده اما پادکست‌های روزانه از سرویس‌های خبری و شبکه‌های بزرگ رادیویی میسر است و افراد خصوصی توانایی تولید روزانه پادکست را ندارند ) . برنامه ۱۵  روز و ۲۰ روز یک بار و سر هر ماه و نهایتا هر دوماه یک بار . حواستان باشد که دورترین میزان تولید یک پادکست دوماه یک بار می‌باشد . اگر میزان فاصله میان پادکست‌ها بیش از دو ماه باشد  قطعا فراموش خواهید شد و مخاطبتان زیاد شما را جدی نمی‌گیرد . پس بهتر است اگر رسانه قوی دارید ریسک دو ماه یک بار را قبول کنید . ساختار پادکست شما هم مهم هست . آیا تک پرسونا‌ست یا خیر؟ آیا قرار است با پادکست دیگری همکاری کنید یا به صورت چندگوینده باشید؟ آیا قرار است شما نقش میزبان رو بازی کنید و بعد برنامک‌هایی رو داخل پادکست قرار بدید . آیا قرار است گفتگو کنید یا قرار است  میزگرد تشکیل بدهید؟ اینکه محتوا به چه ساختاری و با چه ارنج و نظمی در پادکست چیده شود باید برایش از ابتدا تصمیم‌گیری کنید و روی کاغذ پیاده کنید . اگر توانایی انجام همه کارها را ندارید باید تیم خودتان را انتخاب کنید . آیا قرار است حقوق پرداخت کنید؟ آیا قرار است اسپانسر بگیرید . باید به همه این‌ها فکر کنید . آیا همه باید به صورت آزاد و رایگان برای شما برنامه بسازند؟ چه میزان نویسنده و گوینده و میکسر و.. نیاز است؟ باید به همه این‌ها فکر کنید . اگر قرار است میهمان دعوت کنید چه کسانی را قرار است دعوت کنید و هماهنگی ها را قرار است چطور انجام دهید. آیا قرار است تبلیغات کنید؟

برای همه‌ی این موضوعات برنامه ریزی کنید و برنامه پخش بسازید . می‌تونید یک جدول بسازید مانند جدول زیر:

همانطور که در جدول بالا دیدید برحسب ماه هر برنامه موضوعش نوشته شده . مثلا در ماه فروردین قرار است سه موضوع کار کنید . من برای رعایت حفاظت اطلاعات برنامه از نوشتن موضوعات پرهیز کردم . اما شما می‌توانید موضوعاتی که می‌خواهید را جایگزین کنید و با این نقشه راه نسبت به ساخت برنامه خودتان اقدام کنید . این جدول بسیار مهمی است . با توجه به این جدول می‌توانید محتوا و امکانات را بنویسید و در سیکل‌های پخش به شما خیلی کمک خواهد کرد .

 

سیستم مورد نیاز

شما نمی‌توانید با موبایل‌تان پادکست خوب ضبط کنید . برای این‌کار نیاز دارید که یک سیستم خوب داشته باشید . یک لپ تاپ می‌تواند نیاز شما را برای ضبط و میکس پادکست کمک کند . هرچه میزان سخت افزاری شما بالاتر باشد شما می‌توانید بسیار راحت تر پادکست ضبط کنید . من برای ضبط قسمت‌های ۱۰۲۴ که گاها تا دو ساعت هم طول می‌کشد از این لپ تاپ استفاده کردم :

پردازنده: Intel Core i7-5600U 2.6 GH
رم: ۸ GB DDR3

سخت افزاری که در بالا می‌بینید حداقل سخت افزاری‌ست که شما می‌توانید پادکست خودتان را در آن ضبط و میکس کنید . اما سخت افزار پیشنهادی ما پردازنده Core i7 نسل هفت و ۱۶ گیگابایت رم (چون در هنگام میکس شما باید فایل Wav را میکس کنید و بعد خروجی MP3 بگیرید) . برای همین به رم نیاز دارید . از طرفی شاید بخواهید برای پادکستتان ویدیو بسازید یا کاور طراحی کنید . کمی باید سیستمتان را قوی کنید . اگر این سیستم قوی را ندارید می‌توانید با حداقل شروع کنید و بعد که وضع‌تان بهتر شد سیستم قوی‌تری برای کار خودتون انتخاب کنید . سیستم عامل ویندوز و مک برای ضبط پادکست گزینه بهتری هستند اما اگر لینوکسی هستید هم می‌توانید با تنظیمات خودتان میکروفونتان را متصل و مشغول ضبط پادکست شوید . اما من در ویندوز کیفیت بهتری نسبت به لینوکس گرفتم . شاید به لپ تاپی که صدای من را ضبط می‌کرد هم بستگی داشت اما لینوکس نویز و بافر و لگ اش در هنگام ضبط بیشتر از ویندوز است .

 

میکروفون و متعلقات

میکروفون یکی از مهم‌ترین قسمت پادکست است . هرچه برای ضبط پادکست میکروفون گرانتر و با کیفیت بهتری خریداری کنید ، به همان میزان هم در نتیجه کار کیفیت دریافت خواهید کرد . میکروفون‌های ضبط پادکست لزوما به تمامی میکروفون‌های موجود در بازار اتلاق نمی‌شود . برای ضبط پادکست شما باید از میکروفون‌های خاص استفاده کنید که کیفیت صدای بیشتری را به شما می‌دهند .

میکروفون‌ها از نظر اتصال به کامپیوتر به دو دسته تقسیم می‌شوند . یا به صورت XLR هستند و یا به صورت USB . معمولا میکروفون‌هایی که با کابل XLR متصل می‌شوند کیفیت به نسبت بهتری نسبت به USB دارند . اما حواستان باشد که در هنگام خرید میکروفون باید بدانید که اگر میکروفون شما تنها کابل XLR را ساپورت می‌کند، این بدین معنی‌است که شما نیاز دارید تا یک کارت صدا هم به همراه میکروفونتان بخرید. نگران نباشید من در این قسمت کارت صداهای مقرون به صرفه نیز معرفی کرده‌ام . معروف ترین میکروفن‌ها را در زیر می‌بینید:

Blue Yeti USB Condenser Microphone
میکروفون بلو‌ یتی یکی از پرطرفدارترین میکروفون‌ها برای ضبط پادکست درمیان افراد شخصی‌ست . قیمت این میکروفون کاملا مقرون به صرفه‌ است و کیفیت بسیار بالایی هم دارد  . نصب آن راحت است و به راحتی با کابل USB به کامپیوتر وصل می‌شود . قیمت آن در حدود ۱۲۶دلار آمریکا می‌باشد که واقعا برای میکروفونی به این کیفیت قیمت پایین و مقرون به صرفه‌ای می‌باشد . شما می‌توانید به سادگی این میکروفون را خریداری کنید . از اینکه در بازار در کجا می‌توانید این میکروفون را پیدا کنید بنده فروشگاهی در اینترنت پیدا نکردم ولی میتوانید با کمی جستجو و پرس‌جو پیدا کنید. این میکروفون هم با USB به کامپیوتر شما متصل می‌شود و هم با کابل XLR و یک انتخاب بی‌نظیر است. لینک خرید از سایت آمازون

Audio-Technica ATR2100-USB Cardioid Dynamics
اودیو تکنیکا یکی از پرچمداران میکروفون و ضبط صداست و این میکروفون نیز یکی از بهترین های بازار است . با قیمت مقرون به صرفه ۶۷دلار‌آمریکا به فروش می‌رسد . این میکروفون واقعا مقرون به صرفه‌است و می‌توانید با تنها ۶۷ دلار آن را خریداری کنید . اما به اندازه Blue Yeti در حداقل ایران طرفدار ندارد . این میکروفون نیز به وسیله هر دو کابل USB و XLR به کامپیوتر شما متصل میگردد . شما می‌توانید این میکروفون را از سایت‌هایی که در ایران از آمازون خرید می‌کنند بخرید . لینک خرید از آمازون

Blue Snowball iCE Condenser Microphone
و یکی از پرطرفداران ایران و جهان اسنوبال آیس است بلاشک . میکروفون Snowball با قیمت مقرون به صرفه کیفیت صدای بی‌نظیری را برای شما به ارمغان می‌آورد . جند قسمت از پادکست ۱۰۲۴ با میکروفون Snowball ضبط شده است . این میکروفون خوب با کابل USB به صورت plug and play به کامپیوتر شما متصل شده و شما به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید . قیمت این میکروفون ۴۲دلارآمریکا است و واقعا با توجه به کیفیتی که خروجی می‌دهد یکی از برترین میکروفون‌هاست . این میکروفون از کابل XLR پشتیبانی نمی‌کند . لینک خرید از آمازون

Blue Encore 100i
و باز هم شرکت Blue با میکروفن‌های مقرون به صرفه‌اش . این میکروفون تنها ۹۰دلارآمریکا قیمت دارد . کیفیت ضبط عالی دارد و با توجه به قیمتش میکروفون خوبی به حساب می‌آید . جزو میکروفون‌های استودیوییست و برای پادکست مناسب است . این میکروفون نیاز به کارت صدا دارد. این بدین معنیست که تنها از کابل XLR پشتیبانی میکند و کابل USB ندارد . اما باید برای خریدش عجله کنید چون تنها ۲ عدد از آن در انبار های آمازون موجود است! لینک خرید از آمازون

Audio-Technica AT2020 Cardioid Condenser Studio
یکی دیگر از قدرتمندان بازار است که با قیمت مناسب می‌توانید آن را داشته باشید . در ایران هم بسیار طرفدار دارد و اکثر کسانی که کار صوت می‌کنند از این میکروفن استفاده می‌کنند . خود میکروفن ۱۰۰ دلار آمریکا قیمت دارد اما می‌توانید کمی سر کیسه را شل کنید و پکیح کامل پادکستش را به قیمت ۱۵۰ دلار آمریکا خریداری کرده و خودتان را راحت کنید. یکی از درجه‌ یک های ضبط صداست و از خریدش پشیمان نمی‌شوید . کیفیت خروجی آن نیز واقعا کیفیت خوبی ست .کارایی واقعا بالایی نسبت به قیمت پایین‌اش دارد . لینک خرید از آمازون

 

Samson Go Mic Portable USB Condenser Microphone
میرسیم به یکی دیگر از میکروفون‌های ارزان و میان رده . کار پادکستر‌ها را راه می‌اندازد و قیمت آن واقعا مقرون به صرفه و پایین است . گزینه مناسب‌تری برای کسانی‌است که قصد دارند تازه شروع کنند و زیادی دوست ندارند برای این کار هزینه کنند . اما این بدین معنی نیست که کیفیت بسیار بدی دارد . می‌توان به راحتی برای ضبط صدای ساز و صدای انسان از این میکروفون استفاده کرد . قیمت آن ۳۰دلارآمریکا است . این میکروفون تنها از کابل USB استفاده می‌کند . خرید از آمازون

Samson C01U Pro USB Studio Condenser Microphone
باز هم میکروفونی از شرکت سام‌سون . اما بهتر از نمونه قبلی و مسلما گرانتر . این میکروفون قیمتی معادل ۸۰دلارآمریکا دارد . و خب صد البته کیفیت نهایی بهتری به نسبت نسخه سی دلاری اش دارد . صداها را به نرمی ضبط می‌کند و با هرسیستم‌عاملی حتی آیفون هم سازگار است ! کیفیت بالای این میکروفون آن را به یکی از خوب‌های کارهای ضبط بدل کرده است . این میکروفون نیز مانند نسخه سی دلاری‌اش از USB پشتیبانی می‌کند و کابل XLR ندارد . ظاهر به نسبت بهتری هم دارد . لینک خرید از سایت آمازون

Tonor USB Professional Condenser Sound Podcast Studio Microphone
این میکروفون بسیار ارزانی‌ست و به درد کسانی می‌خورد که واقعا قصد دارند از صفر شروع کنند . دوست ندارند برای پادکست زیاد هزینه کنند و خب این میکروفون خیلی قوی‌ای هم نیست . اما از میکروفون‌های ساده روی هدفون و میکروفون‌های بیکیفیت هندزفری ها بسیار بهتر عمل می‌کند . این میکروفون تنها ۱۱دلار آمریکا قیمت دارد و شما اگر می‌خواهید با حداقل قیمت کار کنید انتخاب بهتری‌ست . نمونه ‌های مشابه به لحاظ قیمتی داری کیفیت کمتری هستند. لینک خرید از آمازون

Blue 1967 Yeti Pro USB Condenser Microphone, Multipattern
شاهکاری دیگر از Blue . وقتش رسیده که کمی میکروفون‌های استودیویی خوب معرفی کنیم . برای کسانی که قصد دارند هزینه بیشتری برای میکروفون پرداخت کنند . این مدل ۲۱۰ دلارآمریکا ارزش دارد . هم از کابل XLR پشتیبانی می‌کند و هم از کابل USB . این میکروفون واقعا برای پادکست و حتی ضبط ساز میکروفون درجه یکیست . تجربه کار با این میکروفون را داشته ام و واقعا رضایت بخش بوده . می‌توانید مشخصات فنی‌اش را مطالعه کنید . لینک خرید از آمازون

Shure SM58-LC Cardioid Dynamic Vocal Microphone
از خوب‌های ضبط صدا که می‌توان با آن بر روی استیج هم رفت . قیمت آن تقریبا مناسب و ارزان است. می‌توانید کیت‌های مختلفش را با قیمت های مختلف بخرید . اگر خودتان کارت صدا دارید نسخه‌ای که با XLR به کامپیوترتان متصل می‌شود تنها ۹۹ دلارآمریکا است . اما اگر کیت استیج آن را می‌خواهید باید ۱۳۰دلار آمریکا پرداخت کنید . اگر کارت صدا ندارید هم باید نسخه تبدیل XLR به USB اش را بخرید که مناسب تر است و باید ۲۰۰دلارآمریکا پرداخت کنید . برای کسانی که کارت صدا ندارند گزینه دویست دلاری گزینه مناسب تر و خب گرانتری می‌باشد . لینک خرید از آمازون 

Audio-Technica AT2035 Large Diaphragm Studio Condenser Microphone
و باز هم میکروفون گران از اودیو تکنیکا . خوبی این میکروفن این است که خودش پاپ‌اسکرین (صفحه‌ای توری که مابین دهان و میکروفون قرار میگیرد و صدا را واضح تر کرده و جلوی نویزدار شدن صدای پ و ب را میگیرد) دارد . این خودش یک مزیت است و نیازی نیست شما خودتان صفحه پاپ اسکرین را بخرید . این میکروفون با کابل XLR متصل می‌شود و بدین معنی‌ست که شما باید برای استفاده اش کارت صدا داشته باشید . قیمت آن ۱۶۴دلار آمریکاست و صدای واقعا با کیفیتی را خروجی می‌دهد . لینک خرید از آمازون

Rode Procaster
و حال نوبت معرفی میکروفون‌های درجه یک رسید . با قیمت نزدیک ۲۳۰دلار آمریکا یکی از خوبان ضبط صداست . کیفیت بالای ضبط صدا، خروجی کیفیت بالای کپسول، بازده مقاومت بالا،‌پاپ اسکرین داخلی از مزایای این میکروفون است . این میکروفون نیازمند کارت صداست چون میکروفن قوی‌ای در بازار است . آفرین! یعنی این میکروفن با کابل XLR به کارت صدا وصل می‌شود! لینک خرید از آمازون

Heil PR-40 Dynamic Studio Recording Microphone
همه میکروفن‌های گران و خوب نیاز به کارت صدا دارند تا کیفیت حداکثری رو تضمین کنند. کیفیت صدای در حد رادیو هم از این میکروفن بر می‌آید و مسلما باید با کابل XLR به کارت صدا متصل شود . این میکروفون یکی از خوب‌های ضبط است که کیفیت صدایی نزدیک به صداهای رادیو می‌دهد. این میکروفون قیمتی معادل ۳۳۰ دلارآمریکا دارد و اگر می‌خواهید هزینه کنید بهتر است یکبار این را بخرید و خودتان را راحت کنید و همیشه کیفیت عالی را تضمین کنید. لینک خرید از آمازون

Shure SM7B Vocal Dynamic Microphone, Cardioid
میکروفن‌های ارزان‌تر از Shure را در همین پست معرفی کردیم . اما این یکی از خوب‌های این برند است . بلاشک با کابل XLR متصل می‌شود و نیازمند کارت صداست . امکانات عالی دارد و در حد یک ضبط رادیویی است . قیمت آن ۴۰۰دلارآمریکا است . هر زمان که پادکستتان بسیار مشهور شد یکی از گزینه‌های خوبی برای پادکست می‌باشد . لینک خرید از آمازون

Electro Voice RE-20 Cardioid Microphone
و اما بهترین میکروفن‌ها برای پادکست میکروفون Electro voice re-20 است بلا شک . پاپ اسکرین قوی برای واضح‌تر کردن صدا و کنترل صدا‌های مزاحم . لرزش‌گیر نویزهای صدا و هر دهانه آکوستیک را فیلتری برای جلوگیری از نویز باد و انفجار بادی از امکانات این میکروفون گران قیمت است . بدون شک نیاز به کارت صدا دارد چون با کابل XLR متصل می‌شود و قیمت آن ۴۵۰دلارآمریکا ست . لینک خرید از آمازون

این‌ها لیست میکروفون‌های خوب برای ضبط پادکست می‌باشد با قیمت‌هاشون و برخی از آنها به ایران وارد شدند و برخی دیگر باید از آمازون سفارش داده بشوند تا به ایران وارد بشوند . اما برخی از آنها تنها با کارت صدا کار می‌کند . کارت صدا وظیفه پردازش صدا و دریافت صدا و وارد کردن آن به کامپیوتر می‌باشد . کارت صداهای مختلفی وجود دارد که برخی از آنها را برای پادکست معرفی می‌کنیم . اگر لپ‌تاپ دارید کارت صدای خارجی(اکسترنال) مناسب شماست اما اگر کیس دارید کارت صدای داخلی ارزان‌تر و بهتر برای شما کار خواهد کرد . کابل‌های XLR نویز بسیار پایین دارند و دلیل اینکه مناسب است که شما کارت صدا داشته باشید همین است که کابل یو‌اس‌بی کمی نویز به صدای شما اضافه می‌کند در صورتی که کابل XLR نویز ندارد .

Steinberg UR12 USB Audio Interface
کارت صدای تولیدی یاماها با قیمتی بین ۱۰۵ تا ۲۴۵ دلارآمریکا گزینه خوبی برای کسانی‌است که قصد دارند پادکست یا ضبط‌صدای حرفه ای داشته باشند . لینک خرید از آمازون

M Audio M Track 2X2
کارت صدای تولیدی M-audio که در زمینه موسیقی فعال است یکی از خوب‌های کارت صداست . دوستان استودیو دار من هم از این کارت صدا استفاده زیادی می‌کنند . قیمت آن بین ۱۰۵ تا ۱۵۰ دلارآمریکا می‌باشد . لینک خرید از آمازون

Focusrite Scarlett 2i2 (2nd Gen) USB Audio Interface with Pro Tools
وقتشه که زودتر این کارت صدا را خریداری کنید چون بزودی موجودی‌اش تمام می‌شود . قیمت آن حدودا ۱۲۰ دلار آمریکا می‌باشد . لینک خرید از آمازون

BEHRINGER U-PHORIA UMC202HD, 2-Channel
کارت صدای خوب که قیمت تک کاناله آن ۴۸دلار تا ۸کاناله آن نزدیک به ۳۲۰دلارآمریکا می‌باشد . لینک خرید از آمازون

کلیه تجهیزات ضبط صدایی که نیاز دارید را می‌توانید از میان این لیست انتخاب و نسبت به خرید آن اقدام کنید . با توجه به بودجه و میزان جدیت خودتان می‌توانید خرید کنید . می‌توانید ابتدا با هزینه کم پادکست خودتان را راه اندازی کنید و سپس می‌توانید با گسترده شدن پادکستتان‌ آن را بهتر کنید . اما اگر قرار است جدی کار کنید بهتر است ابزار خوب داشته باشید تا همیشه با کیفیت باشید . چون کیفیت هم مخاطب می‌آورد!

 

چگونه ضبط کنیم؟ چطور حرف بزنیم؟

هیچ گوینده پادکستی خود به خود نمی‌تواند حرف بزند و برنامه ضبط کند . شما باید متن داشته باشید تا در هنگام ضبط از روی متن بخوانید و پادکستتان را ضبط کنید . گای نیاز هست فن بیان داشته باشید و یک سری نکات را رعایت کنید. برای تسلط به کار باید حتما متن داشته باشید . متن را می‌توانید خودتان بنویسید و آماده کنید و این متن را طوری باید بنویسید که شبیه به پست وبلاگ نباشد . گاهی متن پادکست طولانی‌تر است چون امکان توضیح وجود دارد . شما می‌توانید توضیحات بیشتر را نیز به راحتی بنویسید چون قرار نیست نوشته منتشر شود . می‌توانید این متن را بدهید تیم نویسندگانتان بنویسند و یا اگر مثل من نویسنده هم ندارید مجبورید جور نویسندگی را هم خودتان بکشید . گاهی نوشتن یک متن پادکست نیاز به کلی تفکر دارد . نیاز دارد ساعت ها در اتاقتان راه بروید تا ببینید چطور می‌توانید به این موضوع بپردازید و چه ایده ای بهتر است . ممکن است گاهی نوشتن متن یک قسمت پادکست ۳۰ دقیقه‌ای تا چهار روز طول بکشد . هرچه کمتر زمان برای فکر کردن و در نهایت نوشتن افکار و تولید متن بگذارید از کیفیت محتوایی پادکستتان انقدر کاسته می‌شود . برای امثال من که فرصت زیادی برای نوشتن نداریم و کلی مشغله زندگی هم در کنار ضبط پادکست داریم شاید این امر میسر نباشد . اما اگر تمامی انرژی تان برای ضبط پادکست می‌رود و اسپانسر شما بودجه شما را می‌پردازد تا فقط پادکست بسازید پس فرصت بیشتری برای نوشتن متن دارید . با جستجو در اینترنت و پیدا کردن سوژه می‌توانید روی کامپیوتر یا کاغذ ایده را به نوشته تبدیل کنید و حسابی بهش بپردازید . درنهایت متن شما آماده است و وقت خواندن است

یک سری نکات را باید رعایت کنید که در زیر آورده‌ام:

 1. همیشه سعی کنید که زیاد در پادکست‌هایتان نفس نکشید . یا نفس‌ها را در میکس در صورتی که زمان دارید حذف کنید . یا اگر زمان ندارید طوری متن را بخوانید که زیاد نفس نفس در صدا نزنید
 2. قبل از خواندن همیشه متن را چندین بار قبل از ضبط با آرامش برای خودتان بخوانید تا هنگام ضبط اگر استرس گرفتید تمرینی که قبلا کرده‌اید باعث شود زیاد تپق نزنید
 3. سعی کنید در پادکست داد نزنید تا صدایتان خش دار نشود
 4. سعی کنید صدا بازی کنید . یعنی اگر قرار است چند شخصیته حرف بزنید بهتر است کمی صدایتان را تغییر دهید
 5. سعی کنید که تک خطه بدون بالا پایین نخوانید . به صدایتان کمی کش و قوس بدید و خیلی یکنواخت نخوانید.
 6. همیشه فاصله دهانتان با میکروفون را ثابت نگه دارید . کم و زیاد شدن صدایتان در اثر تغییر فاصله (نزدیک شدن به میکروفن و دور شدن از میکروفن) پادکست شما را خراب و وقت میکس کردنتان را هم بیشتر می‌کند . می‌توانید با ثابت نگه داشتن صورتتان در وقت میکس بسیار صرفه جویی کنید . پس سرتان به میکروفون ثابت باشد
 7. اگر میکروفونتان نویز زیادی دارد کمی به میکروفون نزدیک‌تر باشید که اگر نویزگیری شد قسمتی از صدای شما حذف نشود و بتوانید صدای خودتان را بعد از ادیت واضح تر بشنوید .
 8. سعی کنید کلمات را درست ادا کنید . توپوق زیاد نزنید و یک پادکست تمیز ضبط کنید .شما آزادید در پادکست فحش بدهید چون ما انسان‌ها آزادی بیان داریم و از طرفی آدم‌ها هم می‌توانند پادکست شما را گوش ندهند . اما چون ممکن است که پادکست شما توسط عام افراد (ممکن است زیر ۱۸ سال) گوش کنند برای رعایت ادب بهتر است روی توهین‌ها و فحش‌های زشت بوق قرار بدهید .
 9. داشتن لهجه هیچ ایرادی ندارد . همه ما متولد یک استانی از ایران هستیم . در خارج از کشور هم چندین لهجه از انگلیسی وجود دارد . اما چون زبان رسمی فارسی است بهتر است از کلماتی استفاده نشود که توسط مخاطب غیر قابل فهم باشد .
 10. توجه به نویز و جیغ بودن یا کلفت بودن صدایتان باید فاصله دهانتان از میکروفون را مشخص کنید . برخی از صداها مناسب برای گویندگی نیستند و شاید بهتر باشد گوینده استخدام کنید . اگر صدایتان برای ۲۰ نفر از مخاطبینتان قابل تحمل بود پس یعنی قابل تحمل است . اما اگر صدای شما بسیار نازک و اذیت کننده باشد بهتر است دنبال گوینده بگردید . یا صدای شما زیادی خش دارد که سر درد می آورد بهتر است از گوینده استفاده کنید
 11. تپق زدن در پادکست منطقی‌ست . وقتی که تپق زدید کافیست جمله را از اول بخوانید و بعد در میکس تپقتان را حذف کنید . در میکس حسابی دقت کنید

با رعایت این نکات پادکست بهتری خواهید داشت و خروجی بهتری را منتشر خواهید کرد .

 

نرم افزارهای ضبط و میکس پادکست

برای ضبط صداتون نرم افزارهای زیادی هستن . اصولا به نرم افزارهایی که میشه باهاشون موسیقی ساخت یا کار میکس داخلشون انجام داد DAW گفته میشه . DAW های زیادی برای این کار هستند که در زیر اونها رو نام می‌بریم:

Logic Pro X
اگر از محصولات اپل استفاده می‌کنید یکی از انتخاب‌های خوب شماست . تنها کافیست ۲۰۰دلار‌آمریکا را پرداخت کنید تا یکی از بهترین DAW های اپل را صاحب شوید . به نظر من یکی از برترین‌هاست و امکانات فوق‌العاده بی‌نظیری داره . اکثر موزیسین‌های ایرانی ما از این نرم‌افزار برای آهنگسازی استفاده می‌کنند . توجه کنید که برای ایران تحریم می‌باشد و با وی پی ان باید خرید شود

Pro Tools
اگر طرفدار پروتولز هستید نسخه پادکسترهاش و موزیسین‌های مبتدیش رایگان هست و می‌توانید به رایگان از این DAW حرفه‌ای استفاده کنید . اما اگر دوست دارید کمی حرفه‌ای تر کار کنید باید ۸۰دلارآمریکا را پرداخت کنید. امکانات پروتولز هم بسیار برای یک استودیو حرفه‌ای کافیست . برای ایران تحریم هست و باید با وی پی ان خریده شود . از اینجا بخرید

Studio One 4
یکی از DAW های خوب برای کار میکس و مسترینگ که واقعا DAW حرفه‌ای ایست . اگر حرفه‌ای به ضبط موسیقی مشغول هستید پیشنهاد می‌کنم . قیمت این نرم‌افزار ۴۰۰دلارآمریکا می‌باشد. توجه داشته باشید که این DAW تحریم می‌باشد و باید با وی پی ان خریداری شود . از اینجا بخرید

Cubase Pro 10
یکی از DAW های محبوب میان تنظیم‌کننده‌های ایرانیست . شما می‌توانید با پرداخت ۲۰یورو اروپا بخرین و همیشه آپدیت‌های به روز این DAW رو داشته باشید . توجه داشته باشید که آی پی ایران تحریم است و با وی پی ان باز شود . از اینجا بخرید

FL Studio 12‌
این هم از DAW محبوب من که هم کار موسیقی می‌کنم و هم پادکست‌هام رو باهاش درست می‌کنم . یعنی DAW تخصصی من همین FL که برای شرکت IMAGE-LINE هست . خیلی کار باهاش راحت و سر راسته . من پکیج Producer رو خریداری کردم که ۲۰۰ دلارآمریکا پرداخت کردم . پیکج‌های ارزانتر هم هست ولی برای پادکست این پکیج مناسبه. برای پادکستتون این رو پیشنهاد میکنم . من بدون فیلتر شکن باز کردم ولی شاید تحریم باشد . از اینحا بخرید

Adobe Audition
نرم‌افزاری که به مدت یک ماه از نسخه کرکی آن استفاده و سپس به خاطر وجدان و شرافت کاری حذف کردم . راحت ترین و ساده ترین میکس را می‌توانید با ادوبی آدیشن انجام بدید . بهترین نرم افزار ادیت صدا که می‌تونید با ماهی ۲۱ دلارآمریکا داشته باشید اگر قرارداد یکساله را فعال کنید . خیلی نرم افزار جالبیه و پیشنهاد میشه . از اینجا بخرید

شرافت و وجدان کاری به شما می‌گوید که این نرم‌افزارها رو خریداری کنید . به این دلیل که همانطور که شما روی پادکستتان زحمت می‌کشید کلی هم برنامه‌نویس برای ساخت ادوبی اودیشن زحمت می‌کشند و اگر شرکت با دزدی ما سود نکنه دیگر این نرم‌افزار وجود نخواهد داشت که شما بتوانید پادکست بسازید . شاید با خودتان فکر کنید که نسخه‌های دزدی و کرک شده این نرم‌افزارها در سایت‌ها موجود است اما اگر شرافت و وجدان کاری در زندگی شما جایی دارد بهتر است یا از نسخه پولی این نرم افزارها استفاده کنید یا از نرم‌افزارهای مشابه و رایگان استفاده کنید که نیازی هم به دزدی نباشد . وقتی که شما نرم‌افزارها را به صورت قانونی خریداری می‌کنید تمامی حقوق را خواهید داشت و همه بروزرسانی‌های نرم افزارها را دریافت کنید . شاید خیلی از پادکست‌های ایرانی به صورت کرکی و دزدی این نرم‌افزارها را استفاده بکنند اما شما می‌توانید مانند برخی از پادکست‌های ایرانی نسخه اورجینال این سرویس‌ها را خریداری کنید . اگر بهانه شما این است که پادکست من مخاطب ندارد کرکی استفاده می‌کنم و بعد که برنامه‌ام گرفت نسخه قانونی آنها را می‌خرم اما شما می‌توانید به جای استفاده کرکی از نرم افزار با نرم‌افزارهای مشابه رایگان کار کنید و هر زمان که مخاطب گرفتید می‌توانید به این سرویس‌ها کوچ کنید .

و اما معادل‌های رایگان این نرم‌افزارها:

Cakewalk by BandLab
این نرم‌افزار رایگان مشابه با این سرویس‌ها بهترین امکانات را در اختیار شما قرار می‌دهد و شما نیازی نیست پولی پرداخت کنید یا چیزی را کرک کنید . تنها کافیست آن را دانلود و قانونی استفاده کنید . تمامی آپدیت‌ها را نیز دریافت می‌کنید . شما می‌توانید این نرم‌افزار را جستجو و از امکانات بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید. از اینجا دانلود کنید

Traktion T7
میکس بسیار ساده و روتین پادکستتان را با این نرم‌افزار قدرتمند انجام دهید .شاید تمامی امکانات Cakewalk را نداشته باشد اما برای میکس ساده قابل استفاده است . می‌توانید آن را از اینجا دانلود کنید به صورت قانونی

Pro Tools First
در لیست نرم‌افزارهایی که باید برایشان پول پرداخت کنید نام Pro tools به چشم می‌خورد . نسخه ابتدایی این نرم‌افزار به صورت کاملا قانونی رایگان است . می‌توانید به سایت نرم افزار رفته و به راحتی نسخه‌ اولیه این نرم افزار را قانونی و بدون هیچ کرکی دانلود و به راحتی استفاده کنید . امکانات بیشتری از میکس یک پادکست ساده در اختیار شما قرار خواهد داد . توجه داشته باشید که پروتولز تحریم است و باید با وی پی ان وارد شوید . دانلود از این لینک

Studio One 4 Prime
و این هم یکی از همان نرم افزارهای بالاست که نیازی نیست نسخه کرکی آن را دانلود کنید. به راحتی و کاملا قانونی می‌توانید از امکانات پرایم استودیو وان استفاده کنید بدون آنکه دزدی کنید . به صورت کاملا قانونی به راحتی می‌توانید آن را دانلود و استفاده کنید . نسخه ابتدایی این نرم افزار کاملا امکانات میکس یک پادکست را دارد و نیازی به امکانات بیشتر نیست. از اینجا قانونی دانلود می‌کنید

LMMS
کاملا آزاد و اپن سورس با امکانات کامل . فقط کافیست آن را دانلود و نصب کنید . گاهی که لپ تاپ لینوکسم همراهم هست از این استفاده می‌کنم . بدون شک از استفاده از آن پیشمون نخواهید شد مخصوصا عزیزانی که لینوکس دارند . امکانات این نرم افزار برای ساخت پادکست هم مناسب است . دانلود از ریپوزیتوری‌های لینوکس و کاربران ویندوز هم می‌توانند از اینجا دانلود کنند .

Soundbridge.io
یکی از گزینه‌های دیگر که به شما یک DAW با امکانات خوب می‌دهد بدون اینکه نیاز باشد نرم‌افزاری را کرک کنید . تنها کافیست به آدرسشان بروید و نرم‌افزارشان را دانلود کنید. بی‌شک امکانات این نرم‌افزار برای ساخت پادکست کافی می‌باشد . دانلود کنید از اینجا

و در نهایت …

Audacity
یکی از مشهور ترین نرم‌افزارهای ویرایش صدا که به رایگان با کامل‌ترین امکانات در دسترس شما قرار دارد تا به راحتی بتوانید پادکستتان را ضبط کنید و بعد روی آن اصلاحات انجام داده و سپس آن را میکس و بعد خروجی بگیرید . تمامی قسمت‌های ۱۰۲۴ با این برنامه ضبط و ویرایش شده است و تعدادی از قسمت‌ها با همین برنامه نیز میکس و آمده سازی شده است . واقعا با شدت تمام این نرم‌افزار رو پیشنهاد می‌کنم . تنها کافیست به جای کرک کردن نرم‌افزارهای بالا و دزدی از آنها از این گزینه‌ها انتخاب و وجدان کاری را رعایت کنید . می‌توانید از اینجا دانلود کنید

 

چگونه میکس کنیم؟

میکس کردن پادکست یکی از پروسه‌های مهم می‌باشد . باید پادکست‌هاتون رو نهایتا میکس کنید. شما در زمان ضبط کلی تپق زده‌اید و باید همه آنها را حذف کنید . چند موزیک به پادکستتان اضافه کنید یا در نهایت اگر جند میهمان دارید صداهای آنها را نویزگیری کنید . تمامی این اتفاقات با نرم‌افزارهای بالا ممکن هستند . اما برای میکس کردن بایستی کار با نرم افزارهای بالا را بلد باشید . می توانید با یک سرچ ساده یاد‌ بگیرید که چگونه آنها را میکس کنید . بنده بزودی آموزش تعدادی از این نرم‌افزارها را به صورت پست یا ویدیوکست منتشر خواهم کرد . تنها کافیست من را دنبال کنید تا به محض منتشر شدنشان آنها را ببینید و بتوانید پادکستتان را خودتان میکس کنید . بزودی این آموزش‌ها از من منتشر خواهند شد .

اما توجه داشته باشید که به جز مساله آموزش باید نکاتی را رعایت کنید .  هدفون خوب برای مسترینگ کار مهم است . شما باید میزان‌های صدا را طوری تنظیم کنید که در همه پخش کننده‌ها (هدفون،هدست،اسپیکر،باند‌ماشین و مانیتور صدا) به صورت یکسان شنیده بشود . اگر حواستان به این مساله نباشد ممکن است در بعضی از پخش کننده‌ها صدای موزیک زیاد باشد و در برخی صدای گوینده . از طرفی ممکن است کل صدای گوینده کم باشد و شنونده مجبور باشد دایما صدای پادکست شما را کم و زیاد کند . تناسب را باید حفظ کرده باشید . از افکت‌ها غافل نشوید و همیشه افکت‌ها مد نظرتان باشد . گاهی ممکن است موسیقی‌ها را تنظیم کنید و صدایشان را کمی ویرایش کنید .

اگر حوصله این کار‌ها را ندارید می‌توانید هرقسمت پادکستتان را برون‌سپاری کنید .یعنی به شخص دیگری بسپارید تا پادکست شما را میکس کنند. قیمت میکس کردن بسته به میزان کار و درخواستی که شما از شخص دارید و از طرفی برند شخصی آن فرد بستگی دارد . از هر دقیقه دو هزارتومان شروع می‌شوند. گاهی هم به ازای هر پروژه نهایتا ۴۰ دقیقه‌ای مبلغ خاصی را دریافت می‌کنند . یا اگر آن فرد یک برند باشد ممکن است میکس کردن و مسترینگ کردن پادکست شما برای هر قسمت تا دو میلیون‌تومان هم برسد . یا هم می‌توانید قرارداد چند قسمت را بنویسید و طی کنید که در ازای مثلا ده قسمت هر قسمت حداکثر ۳۰ دقیقه مبلغ … تومان را پرداخت کنید . افراد زیادی هستند . اگر دوست دارید می‌توانید میکس پادکست‌ها و دکلمه‌های خود را به من ارسال کنید تا من افرادی رو برای شما بیابم که کار میکس را انجام می‌دهند و شما بتوانید به راحتی میکس پادکستتان را برون‌سپاری کنید . پس برای میکس کردن پادکستتان می‌توانید با من تماس بگیرید .

 

اضافه کردن محتواهای جانبی

اگر شما به صورت یکنواخت فقط در پادکستتان حرف بزنید حوصله مخاطبانتان سر می‌رود . باید از موسیقی‌ها و افکت‌های صدایی استفاده کنید . این افکت‌ها بسیار مهم هستند و باید در پادکست شما استفاده شوند . یک سری از این افکت‌ها رایگان هستند (برای استفاده آموزشی و غیر تجاری) که می‌توانید به رایگان در پادکستتان استفاده کنید . مادامی که پادکست شما تجاری نباشد و از پادکستتان پولی در نیاورید می‌توانید از این صداها استفاده کنید . اما به محض اینکه پادکست شما برای شما درآمدی کسب کرد مجاز به استفاده نیستید و پادکست شما دیگر تجاری می‌شود و باید برای استفاده از آنها پول بدهید . موزیک‌های کپی رایت دار هم به همین صورت هستنند . برخی از آنها برای پادکست غیر تجاری رایگان هستند اما برای پادکست‌های تجاری باید برای موسیقی‌ها و صداها پول پرداخت کنید . قسمتی از این صداهای غیرتجاری که برای بی‌بی‌سی می‌باشد را از اینجا می‌توانید دریافت کنید . اما حواستان باشد که اگر پادکست شما تجاری باشد بی‌شک به مشکل حقوقی برخواهید خورد. می‌توانید موزیک‌هایی که استفاده می‌کنید را خریداری کنید و با خیال راحت استفاده کنید . بسیاری از موسیقی‌ها حتی برای استفاده غیرتجاری هم رایگان نیستن و شما باید هزینه آنها را پرداخت کنید.  تمامی موسیقی‌هایی که در ۱۰۲۴ پخش می‌شوند به صورت قانونی از سایت آمازون یا آیتیونز یا مابقی سرویس‌ها خریداری شدند . شما هم طبق شرافت و وجدان و انسانیت کاری باید این موسیقی‌ها را بخرید و به صورت غیرقانونی در پادکستتان استفاده نکنید .  تنها کافیست آنها را خریداری کنید.

طبق قانون نشر منصفانه شما می‌توانید هر موسیقی را به صورت Clear و تمیز ( یعنی موسیقی که هیچ صدای اضافه روی آن نیست و کاملا تمیز پخش می‌شود) . این شامل موسیقی‌های دزدی نیست . یعنی اگر شما پول کامل یک موسیقی را پرداخت کرده باشید می‌توانید از آن موسیقی به مدت ۱۵ تا ۲۰ ثانیه به صورت کاملا تمیز استفاده کنید . در صورتی که صدای موزیک از سی‌درصد کمتر بشود و یا صدایی روی صدای موزیک بیاید که صدای موزیک را از وضوح و تمیزی دربیاورد (مانند موزیک‌هایی که زیر صدای افراد پخش می‌شوند) شما مجاز هستید ۴۵ ثانیه از این موسیقی‌ها را ( در شرایطی اگر صدای موسیقی انقدر کم باشد که قابل تشخیص نباشد آزاد است(برای پخش‌های زنده نه پادکست(برای پادکست چنین شرایطی وجود ندارد))) . برای اینکه بتوانید از یک موسیقی به صورت کاملا تمیز و Clear استفاده کنید باید حق پخش آن را بخرید . برای مثال بنده یکی از موسیقی‌های ۱۰۲۴ را به قیمت ۸ دلار خریداری کردم . اما این قیمت استفاده غیر تجاری و شخصی‌است . اگر شما در فیلم یا پادکست یا هرجای دیگری استفاده کردید که حداکثر یک‌میلیون بازدید داشت شما باید مبلغ ۲۰۰ دلار و برای حداکثر ۴۰ میلیون ۲۰۰۰ دلار و برای بیش از ۸۰ میلیون بازدید مبلغ ۷۰۰۰ دلار را پرداخت کنید .اگر شما این ۷۰۰۰ دلار را پرداخت کنید کاملا حق پخش این موسیقی را خریده اید و می‌توانید در برنامه‌های رادیویی آن را پخش کنید و استفاده کنید . می‌توانید در پادکستتان بگذارید و حتی اگر صد میلیون یا سیصد میلیون نفر هم به پادکست شما گوش دادند باز هیچ مشکلی به لحاظ حق نشر برای شما پیش نمی‌آید . من برای پادکست ۱۰۲۴ نسخه ۲۰۰ دلاری را خریداری کرده ام چون قرار بود در قسمت‌های متعدد از آن استفاده کنم. در مورد موسیقی‌های ایرانی هم چون متاسفانه چنین قابلیتی وجود ندارد بنده تمامی موسیقی‌ها را از سایت بیپ تیونز خریداری نموده و قسمت کوتاهی از آنها را منتشر کرده‌ام . دلیل اینکه شما نباید از سایت‌های دانلود غیرقانونی موزیک و صدا بدزدید و در پادکستتان قرار دهید موارد زیر است‌:

۱. انسانی نیست که شخص دیگر که کار هنری می‌کنه درآمد نداشته باشد و شما موزیک آن شخص را از سایت‌های غیرقانونی بدزدید و در پادکستتان بگذارید و پول دربیارید . اگر دوست ندارید پول بدهید نیازی به استفاده کردن موسیقی در پادکستتان نیست . اما وقتی استفاده می‌کنید باید پول موسیقی را بپردازید . چون اگر این کار رو نکنید کار انسانی نکردید و وجدان و شرافت را زیر پا گذاشته‌اید
۲. شما پادکستتان را در چند پلتفرم به اشتراک می‌گذارید . در صورتی که شما را ریپورت کنند  شما مدرکی دال بر اینکه موسیقی استفاده شما حقش خریداری شده را نداشته باشید از تمامی سرویس‌ها برای همیشه مسدود خواهید شد  و همه قسمت‌های پادکستتان حذف خواهد شد . مخصوصاْ‌ اپلیکیشن‌های پادکست که خیلی به شینده شدن پادکستتان کمک می‌کنند در صورت شکایت از همه آنها حذف خواهید شد .
۳. کار شما غیرقانونی‌است و اگر شما حق همه موسیقی‌ها را خریداری کنید کلاس کار شما بالا‌ خواهد رفت و شما حتی اگر میکروفون خوب نداشته باشید اما حقوق بقیه را رعایت کرده باشید پیشرفت قابل توجهی خواهید داشت

شما می‌توانید از مابقی پادکست‌ها و افراد درخواست کنید که به عنوان محتوای جانبی در پادکست شما میهمان باشند . در این صورت می‌توانید از این محتوای جانبی هم استفاده کنید . می‌توانید نظر شنوندگانتان را به صورت ویس دریافت و در پادکستتان پخش کنید . گفتگو با مخاطبان هم بخش جانبی ست . می‌توانید از این بخش‌ها زیاد داشته باشید . میهمان کردن محتوای بقیه پیشرفت پادکست شما را در بر خواهد داشت .

 

گرافیک و ویدیو‌های تبلیغاتی

شما برای پادکستتان باید تبلیغات داشته باشید . تبلیغات درست در پادکست‌های دیگر شاید درست‌ترین راه برای نمایش خودتان باشد  از طرفی داشتن صفحه اینستاگرام کمک بسزایی می‌کند که شنوندگانتان شما را دنبال کنند . می‌توانید به آنها اجازه دهید شما را فالو کنند . برای پادکستتان پیشنمایش هایی ویدیویی بسازید . یا می‌توانید با کل پادکستتان یک IGTV بسازید و کل پادکستتان را در اینستاگرام منتشر کنید . می‌توانید کاور‌های خوب برای هر قسمت بسازید و استفاده کنید . این‌ها روی کیفیت کلی پادکست شما اثر خواهند داشت . پیش‌نمایش پادکست‌ها به صورت ویدیو ایده خوبیست که بتوانید یک پیشنمایش یک دقیقه‌ای از چیزی که در پادکست گفتید را به نمایش بگذارید .

 

انتشار پادکست

حال وقت آن رسیده که پادکستتان را منتشر کنید . شما برای پادکست خود یک میزبان می‌گردید . باید میزبان خودتان را پیدا کنید . متاسفانه Anchor دیگر میزبان خوبی برای پادکست نیست . به این دلیل که متاسفانه ایران را تحریم کرده و از ایران امکان شنیدن آن نیست . برای همین شما باید از گزینه‌های وطنی برای پادکست خود استفاده کنید یا با پرداخت ماهی چند دلار آمریکا یکی از سرویس‌های میزبانی پادکست را خریداری و در آن مشغول تولید محتوا شوید . ساندکلاود و پادبین گزینه‌های مناسبی هستند که می‌توانید از آنها استفاده کنید . به همین سادگی . انتشار پادکست بسیار مهم است . برای اینکه مطالعه درست‌تری از مخاطبینتان داشته باشید بهتر است پادکستتان را در تلگرام منتشر نکنید . تلگرام یک پلتفرم فیلتر شده است و شنوندگانتان را اذیت می‌کند . راه دوم ساحت یک وبسایت و آپلود پادکست‌هایتان در وبسایتتان است . شما می‌توانید لینک RSS خودتان را به سرویس‌های پادکست ارسال کنید تا نسبت به پخش پادکستتان اقدام کنند .

دریافت بازخورد و پیشرفت دادن پادکست

نظر شنوندگان شما مهم هست . شنوندگان شما هستند که چندین دقیقه شما را گوش می‌کنند . پس باید به نظراتشان گوش دهید و پاسخ دهید و با استفاده از نظراتشان پادکست را پیشرفت دهید و به شکلی درآورید که باب میل مخاطبانتان است . توجه داشته باشید که نظر مخاطبان به صورت تکی سلیقه شخصی ست اما اگر بیشتر مخاطبان به یک مساله اشاره دارند باید این تغییر در پادکست شما اعمال شود . همیشه دور از دسترس نباشید و سعی کنید با مخاطبانتان همیشه نزدیک باشید و حرفهایشان را بشنوید . این کار پادکست شما را بیشتر به جلو می‌برد . سعی کنید در پادکستتان پاسخ‌هایشان را بدهید . سعی کنید با دیگر پادکست‌ها تعامل کنید اگر دوست داشتند و اینگونه مخاطبانتان را میان یکدیگر به اشتراک بگذارید .

 

و در پایان

خب تمامی مسایل تولید یک پادکست را ذکر کردیم و فکر نمی‌کنم زیاد مواردی مانده باشد . محل ضبط پادکست زیاد مهم نیست ولی تا جایی که ممکن هست باید ساکت باشد که نویز کمتری دریافت کند . اگر پادکستتان به درآمدزایی رسید شاید بهتر باشد اتاقتان یا محل ضبط پادکست را آکوستیک کنید تا هیچ صدایی در محیط نباشد تا بتوانید به راحتی کار را ضبط کنید و بعد مشغول میکس کار شوید . با در نظر گرفتن اینکه شما هیچ کدام از امکانات را ندارید در حداقل ترین حالت ممکن شما می‌توانید با یک لپ تاپ (با این مشخصات حدودی در دیجی‌کالا) به قیمت ۴میلیون و چهارصدوپنجاه هزار تومان داشته باشید که اگر این لپ‌تاپ را دارید پس مشکلی نیست . بعد می‌توانید با یک میکروفون یک میلیون تومانی (لینک) یا این (لینک) پادکست خودتون رو به همراه این هزینه ها داشته باشید . ولی اگر لپ‌تاپ تان را دارید نهایتا با یک هزینه تا دو میلیون تومان به راحتی می‌توانید یک پادکست بسازید . فقط حواستان باشد که پادکست صرفا خریدن میکروفن نیست . شما باید تلاش کنید که دیدگاهی را در ذهن مخاطبتان روشن کنید و چیزی به ذهن مخاطبتان اضافه کنید . چیزی به شنوندگانتان بدهید . اگر غیر از این باشد ارزش هزینه کردن ندارد . امیدوارم اگر حرفی برای گفتن دارید از امروز پادکستتان را شروع کنید!

2 دیدگاه

 1. در این نوشته، به همه چیز اشاره می شود، اِلّا به موضوعِ اصلی. ( یعنی راهنمائیِ مخاطب ) .
  بیشتر جنبه ی تجاری دارد و گیج کننده است . . . آنقدر به جوانب پرداخته اید که سررشته ی اصلی را
  از دست داده اید .

  توصیه می کنم به نوشته های من رجوع کنید، و به پادکست های آن در ای آدرس یک سَری بزنید :
  پیام مدیر:
  (((آدرستان را حذف کردم چون به بدترین شیوه ممکن پادکستتون رو اینجا معرفی کردید.اگر پست من تجاری بود تبلیغات شما زیر پست تجاری نیست؟ )))))

  پاسخ
  1. hatef نویسنده

   شما اصلا متن رو خوندید؟
   جنبه تجاری آن کجاست؟ چطور به این نظر رسیدید؟ اینکه شما نتونستید راهنمایی‌ای ببینید ایراد من نیست
   راهنمایی‌هایی در مورد حداقل سیستمی که باید داشته باشید و در مورد متن و برنامه ریزی شد که ندیدید . چند مدل میکروفون پیشنهاد شد که راهنمایی بود . چند مدل کارت صدا معرفی شد راهنمایی بود . بعد نوشته شد که بزودی نحوه میکس با تمامی آن نرم‌افزارها به صورت پست یا ویدیو در دسترس قرار خواهد گرفت راهنمایی بود .
   اینکه از چه نرم افزارهایی میتوان استفاده کرد راهنمایی بود و نسخه رایگانشان نیز قرار داده شد راهنمایی بود
   اینکه آموزش داده شد کسی موسیقی دزدی نکنه و پادکستش رو انسانی ترین حالت ممکن بسازه راهنمایی بود
   اینکه یک گوینده باید چه مطالبی رو رعایت کنه که کیفیت بهتری بده رهنمایی بود. معرفی میکروفون جوانب است؟ پس یا من تعریف جوانب را نمی‌دانم یا قطعا شما!
   آدم به اندازه توانایی‌اش ادعا می‌کند
   توی مطلب نوشتم که باید صدایتان را نویزگیری کنید . این راهنمایی بود . ولی خب پادکستتان را گوش دادم . موافقم برای شما راهنمایی‌ای نداشت چون اگر داشت پادکست‌هایتان حداقل بدون نویز بود . باز هم تاکید میکنم باید به اندازه توانایی‌هایمان ادعا داشته باشیم

   پاسخ

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.